בריקים , אבני סיליקט ומה שבינהן...

סוגי בריקים, מחירים, חומרים וקצת היסטוריה. רגע לפני שאתם מוסיפים את האלמנט העיצובי שכולם מדברים עליו, כנסו למאמר – יהיה מחכים!

אז הנה, גם אתם הגעתם לטרנד החזק של השנים האחרונות בעולם עיצוב הבית – הבריקים.

רבות נאמר ונכתב על האבן אשר בכוחה להכניס חמימות כפרית לכל כתובת אליה היא מיועדת ולהשתלב בהרמוניה עם כל סגנון עיצובי אפשרי – ואין באמת טעם להרחיב במילים אודות הדברים שכבר ידועים.

 אבל רגע לפני שאתם רצים לבחור את סוג הבריק, זה בדיוק הזמן לעשות קצת סדר בעניינים, לספק לכם מידע חשוב על האפשרויות, הסוגים, ההתקנה והמחירים ולאפשר לכם לצאת לקניות שאתם קצת יותר מבינים…

קצת היסטוריה בתור התחלה

אז נתחיל בבסיס שהוא הפירוש למילה בריק (ולא, זאת לא מילה בעברית) והפירוש הוא – לבנה (לא הגבינה או העץ, אלא האבן). אז מה הקשר בין בריק ללבנה? ובכן, כבר מאות שנים בתים נבנים על ידי לבנים, חלק מיוצרות במפעל באופן תעשייתי וחלקן מיוצרות בעבודת יד בטכניקות עתיקות אשר עוברות מאב לבנו. עם התקדמות טכנולוגיית הבנייה, פחות בתים נבנים בבריקים המוכרים ויותר בתים נבנים בשיטות הבנייה המתקדמות יותר, למען האמת ובאופן קצת אירוני – העתיד נוגס מהעבר על ידי שימוש בבריקים מפירוק לצורך חיפוי דקורטיבי בבתים חדשים – כך שאפשר לומר, שההיסטוריה קמה לתחייה. חשוב לזכור שהבריקים הם אומנם אלמנט דקורטיבי בעיקרו אבל כאשר הוא משמש לחיפוי מעטפת הבית בכוחו ליצור שכבת בידוד ואיטום המסייעת במיתון הטמפרטורות בין הפנים לחוץ (בידוד טרמי).

apartment, living room, brick wall

אז רגע לפני שבוחרים, כדאי להכיר את הסוגים השונים:

הסוגים השונים של בריקים

ברור לכולם כי בדומה לכל אלמנט אחר מעולם הבנייה, גם בריקים ולבני סיליקט (דמוי אבן) טומנים בחובם מבחר עצום של סוגים, גדלים וגוונים והבחירה הסופית היא בהתאם לסגנון העיצוב, הטעם האישי וכמובן התקציב המיועד למטרה.

ישנם לדוגמא, בריקים המיוצרים במפעל לפי סדרות ייצור קבועות מראש ואנחנו יכולים להזמין מקטלוג לפי גודל וצורה. בריקים אלו נחשבים כותר "מהונדסים" (בהשוואה לבריקים מפירוק לדוגמא) ובעלי קווים ישרים ונקיים והם מגיעים במגוון צבעים. כך שניתן לבצע בחירה המבוססת על  הסגנון אישי, עיצוב מועדף וכמובן, גובהו של התקציב המוקצה למטרה. בריקים מגיעים במגוון רחב של סגנונות עיצוביים: סגנון כפרי, רטרו, מודרני ועוד.. או כמאמר השיר: "כל מה שתרצי, אעשה בשבילך…"

  • לבני סיליקט (דמוי אבן) – אלו לבנים תעשייתיות המיוצרות מתערובת של חול וסלעים , הן מגיעות לפי מידות סטנדרטיות ובגוונים הקבועים מראש, המראה שלהם יותר אחיד , נקי וישר והמחיר זול יותר בהשוואה לבריקים מפירוק ומאבן טבעית.
  • בריקים מאבן טבעית – אלו בריקים הנחתכים באופן מבוקר מסלעים ואבנים גדולות המצויות בטבע, הן עוברות תהליך של חיתוך שיוף ואריזה לארץ לכן המחיר שלהם יחסית יותר יקר מדמוי אבן אך המראה הטבעי שלהם קורץ לבונים ולמשפצים.
  • בריקים מפירוק – אלו בריקים שפורקו מבתים אמיתיים בעיקר מאירופה שפורקו ועברו תהליך של ניקוי ואריזה והגיעו לארץ במשלוחים לפי כל בית ובית שפורק.
    הבריקים מפירוק ייחודיים בגוון שלהם ומכילים בתוכם שנים רבות של היסטוריה, תקופות מזג אוויר רבות ומינרליים שונים שנספגו בהם לאורך השנים. העלות של בריקים מפירוק היא יקרה יותר בגלל כל התהליך של הפירוק, ניקוי ואריזה שהם עוברים.

טיפ חשוב – בדרך כלל חברות הבריקים חותכות את הבריק משני הצדדים ואת החלק האמצעי שהוא ישר יותר הן מוכרות בנפרד במחיר זול יותר, אם לא אכפת לכם שחלק מהבריקים יהיו עם מעט קווים ישרים יותר, אתם יכולים לחסוך כמה עשרות שקלים למ"ר בכך שתבקשו לחתוך את האמצע לשניים ולקבל אותו כחלק מההזמנה הכוללת.

השימושים הנפוצים של בריקים

כיום, משתמשים בבריקים לחיפוי חוץ ו/או לחיפוי פנים, לעיתים, העיצוב בבריק עף יכול להכתיב את יתר הקו העיצובי של הבית – בכל מקרה, קשה מאוד לטעות עם בריק, הוא ישתלב בכל מקום, רק לא להגזים.

השימוש הנפוץ ביותר בבריקים הוא לצורך חיפוי נישות מסוימות בבית: קירות מרכזיים, אח של אש, מבואות כניסה , קיר מטבח ועוד..
אנחנו לדוגמא, חיפינו את כל המבואה לבית , ח' בגובה 8 מ' יצא מרשים, ולקינוח את הקיר המרכזי בסלון, איך המעצבים אוהבים להגיד – הסגנון העיצובי ממשיך מן החוץ אל הפנים.

קצת היסטוריה בתור התחלה

אז נתחיל בבסיס שהוא הפירוש למילה בריק (ולא, זאת לא מילה בעברית) והפירוש הוא – לבנה (לא הגבינה או העץ, אלא האבן).

אז מה הקשר בין בריק ללבנה? ובכן, כבר מאות שנים בתים נבנים על ידי לבנים, חלק מיוצרות במפעל באופן תעשייתי וחלקן מיוצרות בעבודת יד בטכניקות עתיקות אשר עוברות מאב לבנו.

עם התקדמות טכנולוגיית הבנייה, פחות בתים נבנים בבריקים המוכרים ויותר בתים נבנים בשיטות הבנייה המתקדמות יותר, למען האמת ובאופן קצת אירוני – העתיד נוגס מהעבר על ידי שימוש בבריקים מפירוק לצורך חיפוי דקורטיבי בבתים חדשים – כך שאפשר לומר, שההיסטוריה קמה לתחייה.

חשוב לזכור שהבריקים הם אומנם אלמנט דקורטיבי בעיקרו אבל כאשר הוא משמש לחיפוי מעטפת הבית בכוחו ליצור שכבת בידוד ואיטום המסייעת במיתון הטמפרטורות בין הפנים לחוץ (בידוד טרמי).

מעוניינים בהמלצות וטיפים נוספים שיחסכו לכם המון?
שלחו לנו הודעה

או שתשאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

כמה זה עולה לנו?

בריקים נבדלים אלו מאלו בסוגים, באיכות ובנראות וכחלק מכך הם גם מגיעים עם תגי מחיר שונים.
רגע לפני שאתם מכינים את התקציב, להלן נתונים לגבי המחירים אשר יסייעו לכם במטרה:

  • טפטים דמויי בריקים – את הטפטים תוכלו למצוא במחירים המתחילים ב-40 ₪ בלבד למ"ר.
  • לוחות פוליאוריטן מוקצף דמוי בריקים – יעלו לכם החל מכ-50 ₪ למ"ר.
  • בריקים תעשייתיים – מחירם מתחיל בכ-80 ₪ למ"ר.
  • בריקים ייחודיים מפירוק – עולים בין 150 ₪ ל-250 ₪ למ"ר.

בכדי לתכנן את התקציב בצורה מדויקת או כמעט מדויקת, ההמלצה היא לחשב תחילה את גודל השטח המוקצה לבריקים ולהוסיף לשטח 10% נוספים עבור חיתוכים, שקעים ועבור אותם הבריקים אשר עתידים להישבר תוך כדי העבודה.
יש להוסיף לסכום שיצא, את עלות ההובלה, הכרוכה ברוב המקרים במאות בודדות של שקלים ולא לשכוח כמובן את ההתקנה – מה שמוביל אותנו לנושא הבא..

הכול על התקנת בריקים

סוג ההתקנה ורמת המורכבות שלה, מהווה נגזרת ישירה של סוג הבריקים הנבחר.
אם בחרתם בטפט דמוי בריקים, אז כמצופה, ההתקנה הינה יחסית פשוטה ואתם אפילו לא חייבים "הנדימנים" בכדי לבצע אותה באופן עצמאי – כל שאתם צריכים זה להיצמד להוראות ההתקנה.
אם בחרתם להשקיע ולבחור בבריקים איכותיים, חשוב שתיקחו בחשבון כי גם הליך ההתקנה שלהם הינו מורכב ודורש את היכולות, הציוד, ההסמכה והידע של בעל מקצוע.

עלות ההתקנה

כמצופה, התקנת בריקים מקצועית טומנת בחובה עלות כספית, כאשר העלות נעה (ברוב המקרים) בין 250 ₪ + מע"מ למ"ר להתקנה על גבי קירות ישרים ל-300 ₪ + מע"מ למ"ר להתקנה על גבי עמודים או על גבי קירות מרובי פינות.
המחיר כולל כמובן את הדבקים ואת הציוד הנדרש למטרה.

חשוב לציין, שגם אם אתם מחפשים אחר דרכים לחסוך כספים, רכישת הדבקים באופן עצמאי היא לא המקום הנכון לחסוך בו.
ההמלצה היא לאפשר למתקין להגיע עם הדבקים שלו וזאת בכדי שבמקרים בהם האריחים יפלו או לא יידבקו בצורה איכותית וטובה, הוא זה שיישא באחריות – ולא יהיה לא מקום לתירוצים ולהאשמות של טיב הדבק.

בחירת המתקין

כולנו אנושיים וכחלק מכך אנחנו יכולים למצוא את עצמנו מסתנוורים מפרמטרים כמו: מחיר התקנה נמוך ומזמין במיוחד או כמות גדולה של כריזמה וכושר שכנוע מצד המתקין.
אז בבחירת המתקין אין מקום להסתנוורות ויש לבצע אותה בעיניים פקוחות לרווחה.
חשוב לזכור, כי מתקין לא מקצועי (וכידוע כושר שכנוע לא מעיד על טיב העבודה), עלול לגרום לנזקים רבים כגון: התקנה לא ישרה, נפילת לבנים, סדר הדבקה שגוי, מרחק לא אחיד בין הלבנים והרשימה עוד ארוכה.
לכן, חשוב לבסס את הבחירה במתקין על רמה מקצועית ועל ניסיון בתחום, כאשר ניתן לבקש מהמתקין פרטים לגבי פרויקטים שונים בהם לקח חלק לאורך שנות פועלו ואף לבקש המלצות מלקוחות. 

חשיבותה של כוחלה (ספוילר: ומה פירושה של המילה?)

כבר בשלבי הבירורים הראשונים לגבי בריקים, אתם עתידים להיתקל במושג "כוחלה.,
 אז חשוב שתדעו, לא מדובר בגוון חדש ממשפחת הכחולים (או תכולים), אלא בחומר שתפקידו הוא מילוי משיקים בין האריחים.

הכוחלה עשויה ממלט וחול, היא מגיעה במגוון רחב של צבעים, כאשר באפשרותכם להתאים אותה לגוון הבריקים או לבחור את הצבע שאתם הכי אוהבים.
מכיוון שלכוחלה חשיבות רבה בהליך התקנת הבריקים, ההמלצה היא לבקש מהמתקין להשתמש בכוחלה מוכנה מהמפעל – מה שיבטיח יחסים מדויקים בין כמות המלט לחול.

ואנקדוטה קטנה לסיום לגבי ה"כוחלה" ומקורה, הביטוי כוחלה לקוח מהשפה הערבית ומשמעותו פוגה או מישק בעברית תקינה ולאלו מכם שנתקלים בפעם הראשונה גם במינוח "מישק" נספר שמדובר במרווח שבין האריחים, כאשר המרווח המומלץ הוא 2-3 מ"מ.  

לסיכום
בכוחם של בריקים להוות כתוספת עיצובית מרשימה לבית, הם יכולים להשתלב בצורה הרמונית עם כל סגנון עיצובי ולשדרג אותו.
יחד עם זאת, חשוב לזכור כי "ידע זה כוח" וזה נכון ורלוונטי גם לעולם הבריקים.
לכן, נסו להיחשף לכמה שיותר אפשרויות אופציונאליות, התרשמו מדוגמאות של קירות בריקים קיימים, היוועצו באנשי מקצוע מנוסים (רצוי להגיע אליהם עם תוכניות של הבית, צילומים ומידות) ובסופו של דבר, תוכלו לגבש את המסקנות הנכונות ולבחור בבריקים איכותיים ומרשימים אשר יתאימו בצורה מושלמת לשטחים עבורם הם מיועדים.

בהצלחה!

אהבתם את המאמר? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

גבריאל תורן חי את תחום הנדל"ן החל משנת 2005 ובנה את ביתו הפרטי ושרד כדי לספר 🙂
מנסיונו העשיר מתחום הבנייה, נולד אתר המומחה מתוך תשוקה להדריך ולעזור לבונה הפרטי בישראל מא' עד ת'
מאחורי הקלעים: נשוי +3 וחובב אפייה מושבע.

*מוזמנים בשמחה לפנות  להתייעצות,  קבלת המלצות על בעלי מקצוע בכל שלב בתהליך הבנייה שלכם.

מאמרים נוספים

עקרונות לבחירת קבלן שלד

אז רגע לפני סגירת החוזה הכי משמעותי בתהליך הבנייה, אני כאן לנסות ולעזור לכם לשים דגש על נקודות חשובות לפני החתימה על חוזה השלד ונקודות לבחינה של קבלן השלד.

קרא עוד »

בניייה ושיפוץ בזמן קורונה

הבורסה צונחת צניחה חופשית, המדינה עמוק בתוך בהלת הקורונה, זה בדיוק הזמן לבנות ולשפץ למען העתיד הפיננסי שלנו. עם זאת צריך לעשות זאת נכון. נשמע מוזר? נסביר.

קרא עוד »

דלתות אלומיניום

דלתות האלומיניום הפכו בשנה האחרונה לפתרון האידיאלי בתכנון מתחמי פנים. בדלתות תמצאו את השילוב הנכון בין עיצוב לאיכות ובין עמידות גבוהה לגמישות מלאה בסגנון הבית.

קרא עוד »

חימום תת רצפתי על מים

מערכת חימום שכזו, תדאג לחמם את גופנו היטב ולתת לנו הרגשה כאילו אנחנו עטופים בשמיכת הצמר הכבדה של סבתא. אבל תכלס, נהיה בלעדיה- סוג של להיות עם ולהרגיש בלי…

קרא עוד »
חוזה מול חברת הפיתוח

חוזה מול חברת הפיתוח

זכיתם במגרש החלומות שלכם והתקדמתם עוד צעד אל החלום הישראלי.
השלב הבא הוא לפנות לחברת הפיתוח האחראית על פיתוח האזור מטעם משרד השיכון ולחתום על חוזה הפיתוח מולה.

קרא עוד »

מדידת המגרש

לפני תחילת תהליך התכנון על ידי האדריכל, תידרשו להוציא מפת מדידה עדכנית שנמדדה על ידי מודד מוסמך.

קרא עוד »

חומרי איטום

היריעה עשויה בבסיסה מזפת מעובדת בשילוב חומרים פולימרים המקנים ליריעה את האיכות והעמידות לאורך שנים ומספקת איטום הגג מרטיבות ובידוד מחום וקור.

קרא עוד »

איטום הבית

היי חברים,
בואו נדבר על נושא האיטום, נושא אפרורי ולא עיצובי אבל חשוב מאין כמוהו.
כנסו למאמר!

קרא עוד »
קבלני בניין

קבלני בנייה

לקוחה כועסת פנתה אלי ושאלה "איך יכול להיות שהקבלן שלך נתן לי הצעת מחיר ואני מצאתי קבלן במחיר נמוך יותר?

קרא עוד »
מכון העתקות

מכון העתקות

חשבתם פעם למה קוראים להדפסות אור – הדפסות אור / הדפסות שמש?
כל פעם משתמשים במונחים האלו אנחנו לא יודעים מה הקשר בין זה לבין הגרמושקה היפה שאנחנו מקבלים במכון העתקות.

קרא עוד »
בדיקות מעבדה

בדיקות מעבדה

אני מניח שאתם כבר בעיצומו של תהליך היתר הבנייה ומתאר לעצמי ששמעתם לא פעם את המושג "בדיקות מעבדה / מכון בדיקות" אז הנה – זה הגיע גם אליכם.

קרא עוד »

בניייה עם לוחות ICF

מתקדמים לשיטת הבניה הטובה בישראל! לגור כל ימות השנה בבית נעים ולשלם פחות היתרונות הבולטים של המגורים בבית שנבנה עם לוחות ICF  בשנים האחרונה חלה

קרא עוד »
קבלן שלד

קבלן שלד

כל פרוייקט של בניית בית מתחיל עם שלב בניית השלד של המבנה. מלאכת בניית השלד של המבנה היא ההתמחות ספציפית הדורשת ידע רוב וציוד מקצועי

קרא עוד »
קרמיקה וכלים סניטריים

קרמיקה וכלים סניטריים

קרמיקה וכלים סניטריים לבית מתכננים שיפוץ לחדר האמבטיה? נמצאים בשלבי בניית בית חדש? זה הרגע להזמין קרמיקה וכלים סניטריים לחדרי השירותים והמקלחת! שיפוץ או בנייה

קרא עוד »
מטבחים

מטבחים

מעוניינים לשפץ או לבנות מטבח חדש? היום יש לכם אפשרות לבחור את העיצוב המתאים לכם ביותר ולהינות ממטבח איכותי מחומרי גלם חזקים שישמש אתכם לשנים

קרא עוד »
קבלן איטום

קבלן איטום

נמצאים בשלבי בניית בית חדש? זקוקים לעבודות איטום מקצועיות? זה הזמן לבחור קבלן לעבודות איטום! עבודות האיטום של הבית בשלבי הבנייה וגם לאחריהם הן חשובות

קרא עוד »
קבלן גמרים

קבלן גמרים

קבלן גמרים מקצועי בכל בנייה של בית פרטי יש מספר שלבים עד לסיום הפרוייקט. מכיוון שזהו פרוייקט מורכב, בכל שלב של הבנייה אתם נדרשים לפנות

קרא עוד »
קבלן אלומיניום

קבלן אלומיניום

קבלן אלומיניום מקצועי עבודות אלומיניום הפכו בשנים האחרונות לחלק בלתי נפרד מעבודות בניית בית ומעבודות שיפוצים. האלומיניום משמש למגוון עבודות כגון בניית חלונות, חיפויים לקירות

קרא עוד »
איטום גגות

איטום גגות

עבודת איטום גגות איטום גגות היא אחת העבודות החשובות ביותר שיש לבצע בכל מבנה, בין אם זה למגורים ובין אם זה למסחר או לעסקים. את

קרא עוד »
גגות רעפים

גגות רעפים

מעוניינים בהתקנה או תיקון של גג רעפים? גג רעפים מביא איתו יתרונות רבים ועם תחזוקה נכונה, הוא יכול להחזיק לשנים רבות ללא צורך בתיקונים או

קרא עוד »
architecture, render, external

מעצבת פנים בחיפה

בכל תכנון בנייה של בית חדש או שיפוץ של בית קיים, אנחנו נדרשים לקבוע איך יראה העיצוב של הבית. אם בעבר נאלצנו להסתפק בעצות לא

קרא עוד »
electrician, electric, electricity

חשמלאי בחולון

אחד מאנשי המקצוע החשובים בכל בנייה של בית חדש או בעבודות שיפוצים הוא החשמלאי. עבודות הקשורות לתשתית החשמל בבית מיועדות אך ורק לעבודת חשמלאי מוסמך.

קרא עוד »
אדריכלים בבאר שבע

בנייה קלה בראשון לציון

במדינות רבות בעולם בניית בתים פרטים מתבצעת על-ידי בנייה קלה. בנייה זו מתבצעת ברובה במפעל ומאפשרת התקנת חומרי הגלם בשטח המיועד לבנייה בצורה יחסית קצרה.

קרא עוד »
קבלן שלד

בנייה ירוקה בשרון

קניתם שטח לבנייה בשרון? מזל טוב! זה הזמן לבחור את אנשי המקצוע לבניית הבית החדש שלכם. כיום, אחת משיטות הבנייה המתקדמות ביותר היא שיטת הבנייה

קרא עוד »

אדריכלים בבאר שבע

העיר באר שבע הפכה ב-2 העשורים האחרונים למוקד בנייה משמעותי ביותר. כיום, ניתן לראות בניית בתים פרטיים בשכונות חדשות בעיר באר שבע אשר מתוכננים בשיטות

קרא עוד »

שיפוצניק בירושלים

שיפוצניק מומחה בירושלים כותרת המאמר שיפוצניק בירושלים קצת מטעה. אני רוצה לדבר איתכם על תחום השיפוץ בכלל ועל כלי מדהים שקיים מבלי שאפילו נדע עליו. אבל אל

קרא עוד »

שיפוצים במרכז

שיפוצים במרכז הארץ שיפוץ זאת מילה גדולה. זהו משהו שרציתם (או הייתם חייבים), חלמתם עליו, חסכתם אליו, תכננתם אותו בראשכם, קבעתם תאריך לתחילת הפרוייקט וכשהגיע

קרא עוד »
condominium, condo, architecture

שיפוץ בניין משותף

שיפוץ בניין משותף – כל מה שצריך לדעת אם חשבתם ששיפוץ ביתכם או דירתכם זהו מבצע מורכב והוא אכן מורכב מאד, תארו לכם שיפוץ בניין משותף.

קרא עוד »

עיצוב פנים בתל אביב

עיצוב פנים ושיפוצים עיצוב פנים, שיפוצים, תכנוני בנייה, קבלנים כולם ועוד הן מילים מפחידות איתן צריך להתמודד כל מי שניגש בעיניים פתוחות לפרויקט שיפוץ. אם

קרא עוד »
קבלן מפתח

קבלן מפתח באשקלון

קבלן מפתח באשקלון קבלן מפתח מומלץ באשקלון המילה שיפוץ או שיפוצים היא מילה אטקראקטיבית אפילו. אנחנו כל הזמן רוצים לשפץ. בדרך כלל זה לגבי גופינו

קרא עוד »
שליכט צבעוני

ביצוע שליכט צבעוני

המאמר המלא על איך תבצעו שליכט צבעוני בעצמכם.
איזה כיף, אתם מתקדמים עם הבנייה, הבית כבר מרגיש מוחשי ועכשיו זה הזמן לזריקת צבע חיצונית. הטיפים הכי טובים ליישום שליכט חיצוני מחכים לכם במאמר…

קרא עוד »
קבלן טיח

קבלן טיח

קבלן טיח מה צריך לדעת על קבלן טיח  בונים רבים מגיעים לשלב הטיח אך לא יודעים בדיוק מה לבקש, מה לשאול ומה לדרוש מקבלן הטיח,

קרא עוד »
קבלן שלד

יועץ קרקע

צ'ק ליסט יועץ קרקע הזמנת יועץ קרקע ודו"ח מפורט אחד השלבים היותר חשובים לפני תחילת התכנון הוא הזמנת יועץ הקרקע וקבלת דו"ח מסודר. מתי עושים

קרא עוד »
burglar, burglary, surveillance camera

גנבים, ראו הוזהרתם!

גנבים, ראו הוזהרתם! רוצים להרגיש בטוחים בבית? זה המאמר בשבילכם מאמר חשוב בנושא אזעקות ומצלמות לבית, על מה חשוב לשים לב, מה צריך להכין ואיך

קרא עוד »
קבלן מפתח

קבלן מפתח

צ'ק ליסט קבלן מפתח כדי שתוכלו לקבל את ההחלטה הכי נכונה עבורכם , השקעתי והכנתי לכם טבלה שמרכזת את היתרונות והחסרונות של כל אחת מהאפשרויות,

קרא עוד »
אודותינו

מילון מושגים

צ'ק ליסט מילון מושגים בבניה מילון מושגים לעולם הבנייה והשיפוצים שמעתם על מושג ולא הבנתם על מה מדברים? כנסו למאמר ותתחילו להבין גם אתם שיפוצניקית

קרא עוד »
דילוג לתוכן