מתחייבים להצעת המחיר הטובה ביותר תוך 48 שעות!

תכנון חשמל לבית בצורה נכונה, יכול לאפשר לנו להציב נקודה לכל מכשיר חשמלי. זאת, באופן נוח, יעיל וחכם. כאשר אנחנו לוקחים בחשבון, מראש ולמפרע – את כל סוגי המכשירים שנרצה למצוא להם בבית בביתנו, אנחנו עובדים עם תוכנית. התוכנית הזאת מספרת לנו מה הבית שלנו צריך, ואיך אפשר לתת לו את זה. זאת, מההיבט של נקודות חשמל, שקעים, מפסקים, מתגים ושלל חיבורי חשמל מהותיים.

כאשר נכנסים לבית חדש, או כאשר משפצים את הישן ורוצים לעצב מחדש את המערכת החשמלית, הרי שכדאי לנו להיכנס לתכנון החשמל הביתי מתוך שלב עיצוב הפנים. כלומר, כאשר אנחנו יודעים איך לעצב את פנים הבית, ועל כן אילו מכשירים חשמליים אנחנו הולכים להציב בו לפחות לטווח הבינוני, ואף לארוך.

כאשר אנחנו מבינים איפה כל רהיט יהיה, בין אם מתחבר לחשמל או לא – אנחנו יודעים איפה נכון יהיה למקם חיבורים, נקודות חשמל, מתגים וכיוצא בזה. ובקיצור, להכין את התשתית המתאימה מראש. זאת במקום, לנסות להבין איך “עוקפים את הספה”, או את הארון – כדי להגיע לשקע כזה או אחר, או להערים מפצלים ומאריכי חשמל שונים.

בשלב זה של תכנון חשמל לבית, חשוב שנכלול את כל הפרטים הרלוונטיים. שכן, אם ניזכר בהם אחר כך – נוכל או לנסות “להסתדר”, או להתחיל שיפוץ נוסף, או לוותר על פונקציה חשמלית מסוימת (כמו חיבור משהו לחשמל). הסוד הוא לחשוב קדימה. כמה ילדים הולכים להיות? בכמה חדרים מדובר? האם בהמשך יתווספו מחסנים, יחידות דיור, חדרים, וכיוצא בזה?

באם כן, אפשר לקחת זאת בחשבון בתכנית החשמל הכללית, ולתכנן בהתאם. תמיד ניתן לחזור אחורנית ולשפץ – ועם זאת, אם כבר הולכים על זה, אפשר לנסות ולהשתדל ולעשות מה שאפשר כדי לכלול את כל המענה לכל הצרכים שנדמה לנו שיהיה בהם עניין ותוקף בהמשך הדרך.

לוח תכנון חשמל לבית

היבט נוסף לתכנון החשמל הביתי – הוא העלות. שכן, לכל נקודת חשמל יש עלות מסוימת. בין אם בסוף יהיה מחובר אליה דבר מה, כמו (פרוז’קטורים ותאורות אווירה, וכיוצא בזה), ובין אם ישנה עלות ראשונית לגבי התקנתה. על כן, חשוב לוודא שאנחנו מסורים להגשמת התכנון החשמלי לבית, גם ברמה התקציבית ומבינים כמה שניתן – את סדר גודל העלויות המעורבות.

מערכת לתכנון חשמל לבית

להמלצה לחשמלאי מוסמך שילחו לנו הודעה

או שתשאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

יתרה מכך, אם יש לנו כוונה להתקין מערכות מיוחדות, כמו אזעקות, מצלמות, “חכמות” (לבית חכם), מחממי גז, חימום תת רצפתי, דודי שמש, כבלים, טלפון, מיזוג, בריכת שחיה וכיוצא בזה – אזי שכדאי, לדעתנו, להתייעץ עם אנשי מקצוע ומומחים מתחום ספציפי הרלוונטי לדבר, למערכת שרוצים להתקין. שכן, אם יש “בקשות מיוחדות” מצד המערכות הללו, בנוגע לשרטוטי החשמל בתוכנית שאנו מייצרים – אפשר שהמומחים הללו יידעו לספר לנו על כך.

בדיקת לוח חשמל לבית על ידי מומחה

לדעת מומחים מסוימים, בתחום תכנון החשמל לבית, חשוב שיקוימו ארבעה עקרונות: תכנון הולם ותואם מציאות (כולל מציאות פנימית: של צרכים או תקוות לעתיד), שימוש והתקנה של מוצרים תקניים, ביצוע איכותי ומתאים, פיקוח. לגבי העקרון הראשון, “תכנון”, דיברנו עד כה. לגבי התקנה של מוצרים תקניים – זה דיי מדבר את עצמו. לגבי ביצוע איכותי ומתאים: כמובן. ומה לגבי פיקוח?

ראשית כל אפשר לוודא שבעל המקצוע שעוזר לנו בתכנון ויישום תכנית החשמל – הוא למעשה מיומן, מוכשר וממוקצע. בין אם זה אומר שיש לו תעודות נכונות, המלצות חמות, וכיוצא בזה. יתרה מכך, כאשר עובדים עם חוזה, לוודא שיש בו סעיף על שימוש במוצרים מאושרים, תקניים בלבד. זאת כדי שהמוצרים שייעשה בהם שימוש, יהיו מהסוג האיכותי והמתאים.

מוצרים תקניים לצורך העניין, מבטאים יפה מאוד את “התקן” שלהם. כלומר, מכון התקנים בודק אותם ומאשר אותם ואת יכולתם להבטיח מידה מספקת ומאושרת של בטיחות, מצידו. אפשר שהסמל יופיע על אריזת המוצר, ובאם הוא לא – אפשר לשאול את הספק לגבי תקניות המוצר.

למעשה, בדירות חדשות חברת החשמל בכל מקרה עורכת ביקורת ובדיקה כללית. ובכל אופן ניתן להזמין חשמלאי מוסמך לבדיקה. אם למשל, שוקלים לרכוש או להיכנס לדירה יד שנייה, ורוצים לוודא את המערך החשמלי הנתון.

אלמנט נוסף לפיקוח, יכול להיות זה שמערב את צילום הקירות, הן בתוך הבית והן בחוץ – לפני שהעבודה מתחילה. וגם, לאחר שהסתיימה. זה נוגע לחציבות החשמל, השחלות החוטים לפני הטיח. גם את התקרות. לעשות זאת עבור כל קירות הבית והחדרים. זאת, כדי שיהיה ניתן לדעת איפה יש תקרת בטון או איטונג, איפה צינורות עוברים, חוטי חשמל וכיוצא בזה. באם רוצים לקדוח, או לשנות משהו – אפשר שהמידע הזה יהיה שימושי.

אלמנט נוסף בתכנון החשמל הביתי – הוא סוג החשמל. ברוב הדירות הישנות, אפשר שהחשמל לא יהיה מסוג תלת פאזי. ועל כן לא סביר שתהא לו היכולת לממן אנרגטית את המכשירים “הגדולים”, או לפחות, כמה מהם בו זמנית. אנחנו מדברים כאן על מזגן, מייבש כביסה, וכיוצא בזה.

כך שאם רוצים לתכנן חשמל לבית, עבור דירה שאין בה תלת פאזי, אפשר לשקול באם מעוניינים בכך. המשמעות תהא שלבית יהיה מספיק נקודות כוח, כדי לתמוך בהפעלתם של שלל המכשירים “הגדולים”, שיוכלו לפעול בו זמנית. זה יכול לעזור כדי למנוע עומס יתר בצריכת החשמל לכאורה, מנקודת המבט של המערכת החשמלית – כמו גם למנוע קפיצת חשמל בהפעלת מספר מכשירים בו זמנית.

מדובר באחת ההחלטות המשמעויות, או החשובות בתכנון חשמל לבית. ועם זאת, כדי ללכת על זה, מתבקש לקבל אישור של חברת החשמל. כך שלפני שבכלל חושבים להתחיל – יש עניין לבדוק עם חברת החשמל, להביא אותם לשטח ולראות את התהליך לתומו. לעתים, אפשר שייקח לה קצת זמן להתארגן על הגעה לשטח, לכן עדיף להתחיל עם זה במהירות האפשרית.

במקרים אלטרנטיביים, באם לא רוצים ללכת על חשמל תלת פאזי ועם זאת כן רוצים לשדרג את הקיבולת האנרגטית, החשמלית של המערכת החשמלית של הבית – אפשר להגדיר את רוחב הצינור של כל פאזה, מ-25 אמפר ל-40 אמפר. הדבר כולל בתשלום לחברת החשמל. אפשרות נוספת היא פשוט לחלק נכון את עומס צריכת החשמל בבית.

יש שימליצו שעבור דירה עם חדר אחד או שנייה, המערכת תהא של חד-פאזי ב-40 אמפר, ועבור דירה של שלושה עד ארבה חדרים, תלת-פאזי של 25 אמפר. בעוד אם מדובר בדירה גדולה אף יותר, אזי שתלת-פאזי של 40 אמפר יכול להתאים.

לאחר שבוחרים באם רוצים לשדרג את המערכת החשמלית או שלאו, יהיה ניתן להתחיל ולבחור נקודות, כנקודות כוח. מהי נקודת כוח? זוהי נקודה חשמלית, שתומכת ומאפשרת את פעולתם של מכשירים – שהינם צרכני אנרגיה גדולים. בכך, יתאפשר להם לקבל יציאה נפרדת מלוח החשמל, אל השקע.

איך בוחרים איפה להציב נקודות כוח? ובכן, לפי החדרים בבית. באם מדובר בחדר בטוב (מקלחת, שירותים, וכיוצא בזה), אפשר להציב אותה בעמדה שאמורה להיות בה מכונת הכביסה. כאן נכנסת לשימוש התוכנית העיצובית, בשלב עיצוב הפנים של הבית – שכן סביר שתהיה מודעות מסוימת היכן מכונת הכביסה יכולה לשבת. כמו גם, אפשר שתהיה נקודת כוח נוספת עבור מייבש שיער או מכונת גילוח.

בחדרים רטובים, הנקודות יהיו מכוסות (בהרבה מהמקרים) עם כיסוי ייעודי, כדי לשמור אותן מן האלמנטים.

נקודות כוח נוספות יכולות להיות בכל חדר – כשזה נוגע, לדוגמה, במזגן מפוצל. כך שתהיה אפשרות לחבר אותו  בכל מקום שרוצים למזג.  ואם כבר מדברים על חדרי שינה, הרי סביר שתהיה גם נקודה לתאורה. אף על פי שהיא נחשבת לצרכנית אנרגיה “נמוכה”. לפחות באופן יחסי.

וכשזה נוגע למטבח, הרי שכנראה ייטב להציב נקודות כוח מרובות, עקב שימוש במכשירי חשמל מרובים. (יש שימליצו על 10 נקודות, אם זאת כל מקרה לגופו) בין אם זה קומקום, מיקרוגל, תנור, קולטי אדים, מקרר – וכיוצא בזה. למעשה, אם זה נדמה שמנינו כאן את רוב מכשירי הבית האפשריים כמוצרים “גדולים”, זאת כי לפי דעת מומחים מסוימים – חוץ מתאורה, ומכשיר הטלוויזיה – כל המכשירים בבית יכולים להיות “צרכנים גדולים”.

אולי כדאי להכין מראש, רשימה של כל מכשירי החשמל – שיש להם שימוש במטבח. מכשירים שהם תמיד על השיש, ומכשירים שהם לזמן קצר טרם חוזרים לארון. שלב זה יכול להיות חלק מתכנון עיצוב הפנים, שכן אפשר לדעת איך המטבח צפוי להיראות לאחר השימוש במכשירים, ועל פי כן איפה ראוי למקם שקעים מתאימים.

לעתים, אולי נכון לבחור את מכשירי החשמל טרם התחלת עיצוב המטבח – כדי לדעת מה הולך לענות על הצרכים. לוודא את צריכת האנרגיה (על ידי נקודת כוח, או שקע תלת-פאזי אם מתבקש), ולוודא שיש לה מקום, שקע נאה. בין אם זה אומר לאורך השיש, בכל צד ומתחת לכיור.

יש שיגידו שיש חשיבות לכך שלא יהיה מחסור בנקודות חשמליות. והרי זה הגיוני, בעיקר אם מפעילים מכשירים חשמליים במטבח (או בכל מקום, לצורך העניין) בו בזמן.

כחלק מתכנון החשמל לבית, יהיה כדאי, סביר להניח, שיילקחו בחשבון שלל המכשירים שצפוי לעשות בהם שימוש, יחד עם צריכת האנרגיה הצפויה – כדי לשקלל, לכמת ולתעד בכמה עומס המערכת החשמלית צריכה לתמוך. ניתן לדוגמה, להכין טבלה עם המידע. כך שהדבר יהיה ברור יותר, טרם התחלת העבודות, ויאפשר הבנה לגבי מה מתבקש למערכת. בכך ניתן יהיה לחשב נכון את צרכי האנרגיה, לאפשר לכל מערך בבית לקבל את “שלו”, ולשמור על תקינות המערכת בעת השימוש, כמו גם בטיחותה.

לאחר שמנינו את נקודות הכוח לבית, נלך על נקודות פחות “כוחניות”, או פשוט – “שקעים רגילים”. אלו שיאפשרו שימוש במנורת קריאה, מנורה עומדת ולחיבור שלל מכשירי חשמל – כמו טלפונים להטענה, לפטופים להטענה, וכיוצא בזה. שקעים שנועדו לנגישות עבור שלל המכשירים “היומיומיים” שאפשר לעשות בהם שימוש. תיעוד, תיעול ויישום מתאים של שלב זה יאפשר נקודות חשמל נגישות דיו, כך שאפשר למצוא מקום לכל דבר, בצורה אסתטית ויעילה. זאת ללא שימוש במפצלים, חוטים מאריכים ושאר עזרים.

למעשה, ייתכן שזה יהיה רלוונטי, מראש להתקין שקעים כפולים ואף יותר מזה, אם כך מתבקש. ישנם שקעים, אגב, שהם על תקן תלת-פאזי, והם מתאימים למערכות חשמליות “דורשניות” יותר, כמו כיריים חשמליות או אינדוקציה.

הבנו שהתכנון חשוב, כמו גם הבחירה בחשמלאים ומהנדסים מוסמכים ושירותיים, והפיקוח על פעילותם – כדי לקחת אחריות על המתרחש באמצעותם. בין אם באמצעות חוזה עבודה, או הזמנת ביקורת מתאימה לאחר תום התהליכים. התכנון מאפשר לדעת מראשו למפרע, מה מתבקש להשלים וליישם כדי לענות על שלל צרכים חשמליים שיש לבני הבית, במהלך שגרת יומם. חשוב לוודא את סוג החשמל שרוצים לעשות בו שימוש, כמו גם את מיקום וסוג נקודות החשמל הרלוונטיות לתכנון החשמל הבית.

אתר פורטל המומחה נחשב לאחד האתרים המקצועיים ביותר בישראל ומספק ייעוץ מקצועי בחינם למאות לקוחות. בכל שנה המבקשים לקבל מידע מקצועי לבניית בית פרטי והכוונה לבניית גג רעפים או שיפוץ גגות רעפים!

צריכים ייעוץ ממומחה לבניית גג רעפים לבית החלומות שלכם? צרו איתנו קשר מכאן 

אהבתם את המאמר? שתפו...

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

גבריאל תורן חי את תחום הנדל"ן החל משנת 2005 ובנה את ביתו הפרטי ושרד כדי לספר 🙂
מנסיונו העשיר מתחום הבנייה, נולד אתר המומחה מתוך תשוקה להדריך ולעזור לבונה הפרטי בישראל מא' עד ת'
מאחורי הקלעים: נשוי +3 וחובב אפייה מושבע.

*מוזמנים בשמחה לפנות  להתייעצות,  קבלת המלצות על בעלי מקצוע בכל שלב בתהליך הבנייה שלכם.

מאמרים נוספים

7 טיפים מנצחים לפני רכישת דלתות פנים!

רגע לפני שאתם בוחרים את הדלת הנבחרת, שתתאים ביותר לבית החלומות שלכם או לבית העסק שיהפוך עם הזמן לבית שני, כדאי לכם לקרוא את המאמר הזה
ניתן לכם טיפים מעולים לבחירת דלתות פנים. טיפים אלה ילכו איתכם לכל מקום, אפילו לחלומות בלילה😊 .

קרא עוד »
דלתות פנים ברמה אחרת

דלתות אלומיניום

דלתות האלומיניום הפכו בשנה האחרונה לפתרון האידיאלי בתכנון מתחמי פנים. בדלתות תמצאו את השילוב הנכון בין עיצוב לאיכות ובין עמידות גבוהה לגמישות מלאה בסגנון הבית.

קרא עוד »

בית חכם זה כה פשוט

צ’ק ליסט בית חכם זה כה פשוט בית חכם איכותי, מה זה בכלל? לפני שמתקדמים להזמין מערכת בית חכם, תקראו מילה אחת או 300 כדי להבין טוב יותר לאן אתם מתקדמים מצלמות רשת, מצלמות אי. פי, מצלמות IP לא אמינות או לא הוכיחו את אמינותן עד כה. מצלמות אלו לא איכותיות מספיק. משפטים אלו נשמעים לא אחת

קרא עוד »
burglar, burglary, surveillance camera

גנבים, ראו הוזהרתם!

צ’ק ליסט המדריך למיגון הבית גנבים, ראו הוזהרתם! רוצים להרגיש בטוחים בבית? זה המאמר בשבילכם מאמר חשוב בנושא אזעקות ומצלמות לבית, על מה חשוב לשים לב, מה צריך להכין ואיך נבריח את הגנבים?! אפשר למנוע פריצה לבית בעזרת מיגון אלקטרוני + מערכת אזעקה, מצלמות אבטחה ובנוסף מערכת הקלטת וידיאו, אינטרקום וגדר אלקטרונית.  מערכת האזעקה לבית בנויה על גלאים חיצוניים הנמצאים מחוץ לבית (על

קרא עוד »
עיצוב פנים בתל אביב

מערכת בית חכם במקום שעון שבת, הייתכן?!

צ’ק ליסט מערכת בית חכם במקום שעון שבת, הייתכן?! אנחנו מכירים את המערכת בית חכם בהקשר של חיסכון בחשמל, נוחות ופשטות, תפעול קל של מוצרי החשמל בבית ואפילו ממרחק של עשרות קילומטרים, אבל בית חכם במקום שעון שבת?! כן, זה אפשרי וזה כבר עובד, כנסו ותבינו איך… האם מערכת בית חכם יכולה להחליף באופן מלא

קרא עוד »
גלילה למעלה דילוג לתוכן