איך לבחור מפקח בניה

עומדים לבחור מפקח בניה? מה חשוב לבדוק, מה לשים לב והאם המפקח צריך להיות שכן שלכם?!
אם אתם בתהליך התכנון, חשוב שתקראו את המאמר הבא

טיפים לבחירת מפקח בנייה

תהליך הבנייה עמוס ספקים, אנשי מקצוע ורגעים מכוננים שיכתיבו את כל התהליך…יש כאלה שחשובים יותר, יש כאלה שחשובים פחות, אבל ללא ספק- בחירה נכונה של מפקח בנייה הינו רגע מכונן ביותר!

אז מיהו מפקח הבנייה? מהו תפקידו בכל התהליך? ומה בגדר תחומי אחריותו?

באנו לעשות לכם קצת סדר, להבהיר ולפשט, כל מה שרציתם לדעת על מפקח הבנייה, חשיבותו בתהליך והדרכים לבחור אותו, תמצאו במאמר זה. זמן להתרכז, לנשום ולהפנים….אנחנו מתחילים!

רוצים לקבל ייעוץ לגמרי בחינם בנושא?
השאירו פרטים כאן!

מי אתה מפקח הבנייה?

מפקח הבנייה הוא בראש ובראשונה בעל המקצוע שמייצג את הבונה הפרטי. תפקידו ללוות את הבונה לכל אורך התהליך- משלב היתר הבניה (או כבר משלב התכנון) ועד לסיום הבנייה המוחלט (אתם יכולים גם להזמין אותו לחנוכת הבית ולהישאר איתו בקשר חברי לנצח נצחים, אבל בשורה תחתונה, תפקידו מסתיים עם סיום הבנייה).

תהליך הבנייה מורכב ממשימות רבות ותתי משימות מורכבות ולא פשוטות לעיתים. יש החלטות ובחירות אינסוף עליהן צריך לתת את הדעת. לרובנו אין את הידע המקצועי הנדרש לפקח על התהליך כולו. וכמו בכל תהליך הפקה מורכב, מומלץ לתת את המושכות לבעלי הידע והניסיון הרב- והנה לכם מפקח הבנייה. שידו תהיה בכל, שמירב ההחלטות והמשימות יעברו דרכו ותחת ניהולו. זה השקט, השלווה ואיכות הבנייה שלכם- שווה כל שקל? שווה!

מי אתה מפקח הבנייה?

מפקח הבנייה הוא בראש ובראשונה בעל המקצוע שמייצג את הבונה הפרטי. תפקידו ללוות את הבונה לכל אורך התהליך- משלב היתר הבניה (או כבר משלב התכנון) ועד לסיום הבנייה המוחלט (אתם יכולים גם להזמין אותו לחנוכת הבית ולהישאר איתו בקשר חברי לנצח נצחים, אבל בשורה תחתונה, תפקידו מסתיים עם סיום הבנייה).

תהליך הבנייה מורכב ממשימות רבות ותתי משימות מורכבות ולא פשוטות לעיתים. יש החלטות ובחירות אינסוף עליהן צריך לתת את הדעת. לרובנו אין את הידע המקצועי הנדרש לפקח על התהליך כולו. וכמו בכל תהליך הפקה מורכב, מומלץ לתת את המושכות לבעלי הידע והניסיון הרב- והנה לכם מפקח הבנייה. שידו תהיה בכל, שמירב ההחלטות והמשימות יעברו דרכו ותחת ניהולו. זה השקט, השלווה ואיכות הבנייה שלכם- שווה כל שקל? שווה!

הנטייה שלנו היא תמיד לחסוך. לחשוב איך ניתן להוזיל. אבל זו טעות בתהליך ארוך, סבוך ויקר כמו בנייה עצמית. נסו לחשוב במקום- איך ניתן לייעל? מפקח בנייה נשמע לרובנו כמו הוצאה לא הכרחית, כי הוא לא זה שמרצף, יוצק, צובע או קודח בפועל, הוא רק מפקח. אבל ה"רק" הזה יכול לייעל המון את התהליך, למנוע בעיות וטעויות, ובכלל, לאפשר לכם להמשיך לעבוד במה שאתם עובדים.

תחומי האחריות של המפקח רבים, מגוונים וחשובים:

הוא מכין ומארגן את תוכניות העבודה למכרזים מול בעלי מקצוע. ממליץ על בעלי מקצוע טובים מהיכרות אישית והתנסות מהעבר. מנהל ומבצע את המו"מ מולם על מנת להשיג את הצעת המחיר הטובה ביותר, שלא תהיה בהכרח הזולה ביותר, אלה האיכותית ביותר. מלטש ומנקה את כל חסרי הניסיון החוצה, ודואג להכניס לביתכם (העתידי) את הטובים ביותר ביחס למחיר.

הוא מתאם את העבודה מולם ודואג לצפי ולשמירה על לו"ז מסודר. כדי לסבר לכם את האוזן (או את העין😊) יש בממוצע כ-40 בעלי מקצוע שונים מולם צריך להתנהל בתהליך בנייה פרטית. הוא יפקח על איכות העבודה שלהם וידאג שהיא תתבצע ברמה הנדרשת.

הוא יפקח על העברת הכספים לבעלי המקצוע, ברמה מדודה ונכונה, על מנת לוודא שהאינטרס שלכם יישמר וידכם תהיה תמיד על העליונה. זה ישמור עליכם שלא להיכנע ללחצים של בעלי מקצוע, על כל מה שלא יתרחש. ובאופן כללי, המפקח יהיה עם היד על הדופק כל הזמן, על מנת לדאוג שאין חריגה גדולה מדי מהתקציב שהוגדר מראש מולכם.

אז רגע לפני שבוחרים, כדאי להכיר את הסוגים השונים:

אל תשכחו שבסופו של יום- הרצף "רק" מרצף, הקבלן "רק" בונה את השלד והחשמלאי "רק" מניח את מערכת החשמל בבית. המפקח הוא בעצם המנצח על כל התזמורת הזו. נדרש ממנו ידע עצום- הבנה בריצוף, בקונסטרוקציה, בחשמל ובכל אלמנט שייכנס אליכם הבייתה. הוא המפיק, הוא העיניים שמביטות מעל, הוא השומר עליכם ועל כספכם. אם עבודה כלשהי מתבצעת באופן לא מקצועי ואיכותי, הוא האחד שישים את הברקס לפני העברת הכספים במלואם, עד לסיום העבודה באופן מספק ומקצועי. וזה שווה לכם הון!

 

איך בוחרים מפקח בנייה?

כמו בכל בחירה של בעל מקצוע, קיימות אינספור אפשרויות וטווח לא קטן של מחירים. חשוב לעשות את ההחלטה הנכונה בבחירה של מפקח הבנייה, ולו מהסיבה שהוא מפקח על כל שאר בעלי המקצוע. חשוב להימנע מטעות נגררת ולבחור מפקח בנייה מקצועי ונכון עבורכם. לפניכם מספר כללי יסוד לבחירה נכונה:

  1. שימו לב שאתם משדרים על אותו גל

כבר מהשיחה הראשונה תוכלו לשים לב לפרטים הקטנים שמצביעים לכם על סוג הבנאדם שמולכם. מפקח הבנייה הוא בעל המקצוע איתו תפגשו בתדירות הגבוהה ביותר. וודאו שיש לו יחסי אנוש טובים. שהוא מבין אתכם ואת הצרכים שלכם, שתוכלו להרגיש בנוח לגשת אליו עם שאלות, לעלות תהיות והתלבטויות. אם זה לא כך, אז עדיף שלא הוא יהיה האחד.

  1. בחרו מפקח עם ניסיון והמלצות

"אין חכם כבעל ניסיון" אמרו וצדקו. יש דברים שלא לומדים בשום בית ספר, רק בשטח עצמו. בדקו שתי וערב כמה שנים ניסיון יש לו בענף, והאם יש לו ניסיון בתחום הבתים הפרטיים באופן ספציפי. בדקו לגבי ההכשרה שלו ושאלו על פרויקטים שהוא ביצע בעבר. במקביל ובעדינות, תבקשו גם טלפונים של כמה ממליצים. לקוחות קודמים יוכלו להאיר לכם את העיניים לגבי נקודות שאולי כלל לא חשבתם עליהן.

 

טיפ קטן- בקרו באתר שהוא מפקח עליו ממש עכשיו. הסדר והניקיון בשטח יוכלו לתת לכם אינדיקציה יפה לגבי סגנון וטיב העבודה שלו. אם האתר מבולגן, מלוכלך, ומרגיש שאין שם בעל בית, תבינו שזה לא המפקח המומלץ. איכות העבודה בסופו של יום מתחילה מסדר וניקיון באתר.

בחרו מפקח בנייה שגר בסמוך לפרויקט

  1. בחרו מפקח בנייה שגר בסמוך לפרויקט

מאחר ומדובר בבעל מקצוע שעתיד לפקוד את השטח באופן תדיר, חשוב שיגור בקרבת מקום. בדקו איתו, טרם התחלת העבודה, את מספר ההגעות הצפויות שלו לאתר בשבוע. רצוי שהוא יהיה נוכח לפחות 4-5 פעמים בשבוע מהסיבה הפשוטה שכך הוא יוכל לעקוב במקצועיות וביקורתיות טובה דיה אחר הפרויקט. וודאו עם המפקח כמה פרויקטים נוספים יש לו במקביל. כמות גבוהה מדי (יותר מ4-5 במקביל) לא תוכל לאפשר לו להיות זמין לשטח במידה הנדרשת.

 

  1. בדקו לגבי האפשרות שלו לחסוך לכם כסף

לרוב, מפקחים מקושרים עם לא מעט בעלי מקצוע ויודעים לקבל הצעות מחיר אטרקטיביות יותר. מפקח טוב יידע לחסוך לכם כסף, חד משמעית. הוא יוכל לקבל הנחות מהקבלן, להימנע מטעויות, לתזמן נכון את בעלי המקצוע (זמן =כסף) ולהביא לרמת גימור גבוהה ללא צורך בתיקונים והשלמות לאחר הבנייה. הוא יוכל לחלק לכם נכון את התקציב, יידע להתריע לפני חריגה, להעמיד אתכם במקום ולהרים לכם דגל אדום לפני שעושים מהלך שעלול לפגוע בכם בהמשך.

  1. תעשו תיאום ציפיות

תקשורת היא מילת המפתח (בכל תחום בחיים בערך). דברו איתו, פרשו בפניו את הדברים ואיך לדעתכם הם אמורים להיות. דברו על ציפיות ואילוצי לו"ז, על איכויות ועל אילוצים בשטח. במקביל, נסו להבין ממנו מה הוא מצפה מכם לאורך התהליך.

 

במסגרת תיאום הציפיות, רצוי שתסגרו את כל הקצוות הפתוחים. וודאו שהוא האחראי על שחרור התשלומים לבעלי המקצוע. בקשו ליווי מלא ואחראי במועדי החתימה על החוזים מול בעלי המקצוע השונים. המפקח אמור להעניק לכם מהתובנות האישיות שלו ולדאוג להכניס לחוזה כוכביות שיעזרו לכם לעבור את התהליך באופן הטוב ביותר. וודאו עם המפקח שהוא מודע לכך שהוא נושא בכל האחריות לביצוע העבודות. זה לא אומר שהוא האדם שייתן לכם את תעודות האחריות של כלל בעלי המקצוע, זה אומר שהוא מוודה את עבודתו של כל בעל מקצוע והוא מאשר שהיא נעשתה בצורה הטובה ביותר. אם המפקח לא מוכן לקחת אחריות מלאה על כל התהליך, רצוי שתידלק לכם נורה אדומה…

לסיכום:

מפקח טוב, בפיקוח צמוד, ידרוש מכם בין 50-100 אלף ₪. אם קיבלתם הצעת מחיר נמוכה מזו, כנראה שהפיקוח אינו צמוד כפי שאתם חושבים, או שמדובר במפקח צעיר בניסיונו יחסית. אל תנסו לחסוך כסף בבחירת המפקח. מפקח טוב יוכל לחסוך לכם הרבה הרבה כסף ולוודא טיב וגמרים של עבודה. הוא יהיה היועץ שלכם, השקט שלכם, הליווי הצמוד שלכם בפרויקט חייכם- וזה שווה כל שקל. בחרו בחוכמה, וכל התהליך יראה כך😊

 

המון המון בהצלחה- מי ייתן ותבחרו מפקח באופן מפוקח!

נשמח לעזרתכם!

אנחנו עושים כמיטב יכולתנו כדי להעניק לכם מאמרים כמה שיותר מקיפים ומלאים, 

אם בכל זאת גיליתם איזו טעות, או שאתם רוצים להוסיף לנו הערה, נקבל אותה בברכה.

המייל לפניות: gavriel@homexpert.co.il

תודה רבה 😊

מאמרים נוספים
architecture, render, external

מעצבת פנים בחיפה

בכל תכנון בנייה של בית חדש או שיפוץ של בית קיים, אנחנו נדרשים לקבוע איך יראה העיצוב של הבית. אם בעבר נאלצנו להסתפק בעצות לא

קרא עוד »
electrician, electric, electricity

חשמלאי בחולון

אחד מאנשי המקצוע החשובים בכל בנייה של בית חדש או בעבודות שיפוצים הוא החשמלאי. עבודות הקשורות לתשתית החשמל בבית מיועדות אך ורק לעבודת חשמלאי מוסמך.

קרא עוד »

בנייה קלה בראשון לציון

במדינות רבות בעולם בניית בתים פרטים מתבצעת על-ידי בנייה קלה. בנייה זו מתבצעת ברובה במפעל ומאפשרת התקנת חומרי הגלם בשטח המיועד לבנייה בצורה יחסית קצרה.

קרא עוד »

בנייה ירוקה בשרון

קניתם שטח לבנייה בשרון? מזל טוב! זה הזמן לבחור את אנשי המקצוע לבניית הבית החדש שלכם. כיום, אחת משיטות הבנייה המתקדמות ביותר היא שיטת הבנייה

קרא עוד »

אדריכלים בבאר שבע

העיר באר שבע הפכה ב-2 העשורים האחרונים למוקד בנייה משמעותי ביותר. כיום, ניתן לראות בניית בתים פרטיים בשכונות חדשות בעיר באר שבע אשר מתוכננים בשיטות

קרא עוד »

שיפוצניק בירושלים

כותרת המאמר שיפוצניק בירושלים קצת מטעה. אני רוצה לדבר איתכם על תחום השיפוץ בכלל ועל כלי מדהים שקיים מבלי שאפילו נדע עליו. אבל אל דאגה, בסוף מאמר

קרא עוד »

שיפוצים במרכז

שיפוץ זאת מילה גדולה. זהו משהו שרציתם (או הייתם חייבים), חלמתם עליו, חסכתם אליו, תכננתם אותו בראשכם, קבעתם תאריך לתחילת הפרוייקט וכשהגיע הזמן הרגשתם שאתם

קרא עוד »
condominium, condo, architecture

שיפוץ בניין משותף

אם חשבתם ששיפוץ ביתכם או דירתכם זהו מבצע מורכב והוא אכן מורכב מאד, תארו לכם שיפוץ בניין משותף. שיפוץ היא פעולה שאו שחלמתם ותכננתם אותה שנים

קרא עוד »

עיצוב פנים בתל אביב

עיצוב פנים, שיפוצים, תכנוני בנייה, קבלנים כולם ועוד הן מילים מפחידות איתן צריך להתמודד כל מי שניגש בעיניים פתוחות לפרויקט שיפוץ. אם זה פרוייקט עיצוב פנים

קרא עוד »

קבלן מפתח באשקלון

קבלן מפתח באשקלון המילה שיפוץ או שיפוצים היא מילה אטקראקטיבית אפילו. אנחנו כל הזמן רוצים לשפץ. בדרך כלל זה לגבי גופינו או פנינו מהם אנחנו

קרא עוד »
architect, people, plan

יועץ קרקע

יועץ קרקע הזמנת יועץ קרקע ודו"ח מפורט אחד השלבים היותר חשובים לפני תחילת התכנון הוא הזמנת יועץ הקרקע וקבלת דו"ח מסודר. מתי עושים את זה,

קרא עוד »
burglar, burglary, surveillance camera

גנבים, ראו הוזהרתם!

גנבים, ראו הוזהרתם! רוצים להרגיש בטוחים בבית? זה המאמר בשבילכם מאמר חשוב בנושא אזעקות ומצלמות לבית, על מה חשוב לשים לב, מה צריך להכין ואיך

קרא עוד »

מילון מושגים

מילון מושגים מילון מושגים לעולם הבנייה והשיפוצים שמעתם על מושג ולא הבנתם על מה מדברים? כנסו למאמר ותתחילו להבין גם אתם שיפוצניקית מדוברת… מילון מושגים

קרא עוד »

איך לבחור מפקח בניה

איך לבחור מפקח בניה עומדים לבחור מפקח בניה? מה חשוב לבדוק, מה לשים לב והאם המפקח צריך להיות שכן שלכם?! אם אתם בתהליך התכנון, חשוב

קרא עוד »
purchase, house, house purchase

למכור דירה ב-3 דקות

למכור דירה ב-3 דקות מכירת הבית במחיר הטוב ביותר רוצים למכור את הדירה / הבית? המאמר הזה הוא בשבילכם. על הטיפים והטריקים הטובים ביותר למכירת

קרא עוד »
construction site, construction workers, building

איך בוחרים מהנדס בניין

איך בוחרים מהנדס בניין אחד מבעלי המקצוע היותר חשוב בתהליך הבניית הבית, תשקיעו 5 דקות לקרוא ולהבין איך לבחור את האדם הנכון ביותר למשימה. כל

קרא עוד »
writing, pen, man

פרסום להיתר בניה

פרסום להיתר בניה ברוכים הבאים לשלב הנחמד הזה, רוצים לצלוח אותו בקלילות ובעלות מינימלית? סיכמנו לכם בכל במאמר הבא… פרסום בקשה להיתר בניה – למה,

קרא עוד »
dining room, living room, modern

היטל השבחה

היטל השבחה מה זה היטל ההשבחה, מתי משלמים ואיך ניתן לצמצם את המס , הכל כאן במאמר שלפניכם. היטל השבחה – מס לא מבוטל היי

קרא עוד »
housebuilding, new building, site

טיפים חשובים לתכנון

טיפים חשובים לתכנון נקודות לתכנון כל הטיפים הטובים ביותר לתכנון נכון של הבית, מידות, תכנון לעתיד והתאמה אישית אליכם, הכל כאן במאמר שלפניכם… טיפים מנצחים

קרא עוד »

הובלות

הובלות טיפים למובילים, זמנים ומחירים ,כל מה שרציתם לדעת על שלב ההובלה וגם מה שלא, במאמר הבא בשבילכם… טיפים לקו הסיום: כל מה שרציתם לדעת

קרא עוד »

ארונות אמבטיה

ארונות אמבטיה ארונות אמבטיה מעוצבים מודרני או כפרי? מרחף או אולי עומד, כל השאלות לגבי ארונות אמבטיה, הטיפים הכי טובים מחכים לכם כאן, במאמר עבורכם.

קרא עוד »

השאירו פרטים עכשיו ונחבר אתכם לקבוצת הווצאפ

קבלו עצות ורעיונות מבונים, משפצים ומהמומחים בקבוצות הווצאפ שלנו

דילוג לתוכן