בריקים , אבני סיליקט ומה שבינהן...

סוגי בריקים, מחירים, חומרים וקצת היסטוריה. רגע לפני שאתם מוסיפים את האלמנט העיצובי שכולם מדברים עליו, כנסו למאמר – יהיה מחכים!

בריקים , למה כמה ואיך?

אז הנה, גם אתם הגעתם לטרנד החזק של השנים האחרונות בעולם עיצוב הבית – הבריקים.

רבות נאמר ונכתב על האבן אשר בכוחה להכניס חמימות כפרית לכל כתובת אליה היא מיועדת ולהשתלב בהרמוניה עם כל סגנון עיצובי אפשרי – ואין באמת טעם להרחיב במילים אודות הדברים שכבר ידועים.

 אבל רגע לפני שאתם רצים לבחור את סוג הבריק, זה בדיוק הזמן לעשות קצת סדר בעניינים, לספק לכם מידע חשוב על האפשרויות, הסוגים, ההתקנה והמחירים ולאפשר לכם לצאת לקניות שאתם קצת יותר מבינים…

apartment, living room, brick wall

רוצים לקבל ייעוץ לגמרי בחינם בנושא?
השאירו פרטים כאן!

קצת היסטוריה בתור התחלה

אז נתחיל בבסיס שהוא הפירוש למילה בריק (ולא, זאת לא מילה בעברית) והפירוש הוא – לבנה (לא הגבינה או העץ, אלא האבן).

אז מה הקשר בין בריק ללבנה? ובכן, כבר מאות שנים בתים נבנים על ידי לבנים, חלק מיוצרות במפעל באופן תעשייתי וחלקן מיוצרות בעבודת יד בטכניקות עתיקות אשר עוברות מאב לבנו.

עם התקדמות טכנולוגיית הבנייה, פחות בתים נבנים בבריקים המוכרים ויותר בתים נבנים בשיטות הבנייה המתקדמות יותר, למען האמת ובאופן קצת אירוני – העתיד נוגס מהעבר על ידי שימוש בבריקים מפירוק לצורך חיפוי דקורטיבי בבתים חדשים – כך שאפשר לומר, שההיסטוריה קמה לתחייה.

חשוב לזכור שהבריקים הם אומנם אלמנט דקורטיבי בעיקרו אבל כאשר הוא משמש לחיפוי מעטפת הבית בכוחו ליצור שכבת בידוד ואיטום המסייעת במיתון הטמפרטורות בין הפנים לחוץ (בידוד טרמי).

קצת היסטוריה בתור התחלה

אז נתחיל בבסיס שהוא הפירוש למילה בריק (ולא, זאת לא מילה בעברית) והפירוש הוא – לבנה (לא הגבינה או העץ, אלא האבן).

אז מה הקשר בין בריק ללבנה? ובכן, כבר מאות שנים בתים נבנים על ידי לבנים, חלק מיוצרות במפעל באופן תעשייתי וחלקן מיוצרות בעבודת יד בטכניקות עתיקות אשר עוברות מאב לבנו.

עם התקדמות טכנולוגיית הבנייה, פחות בתים נבנים בבריקים המוכרים ויותר בתים נבנים בשיטות הבנייה המתקדמות יותר, למען האמת ובאופן קצת אירוני – העתיד נוגס מהעבר על ידי שימוש בבריקים מפירוק לצורך חיפוי דקורטיבי בבתים חדשים – כך שאפשר לומר, שההיסטוריה קמה לתחייה.

חשוב לזכור שהבריקים הם אומנם אלמנט דקורטיבי בעיקרו אבל כאשר הוא משמש לחיפוי מעטפת הבית בכוחו ליצור שכבת בידוד ואיטום המסייעת במיתון הטמפרטורות בין הפנים לחוץ (בידוד טרמי).

הסוגים השונים של בריקים

ברור לכולם כי בדומה לכל אלמנט אחר מעולם הבנייה, גם בריקים ולבני סיליקט (דמוי אבן) טומנים בחובם מבחר עצום של סוגים, גדלים וגוונים והבחירה הסופית היא בהתאם לסגנון העיצוב, הטעם האישי וכמובן התקציב המיועד למטרה.

ישנם לדוגמא, בריקים המיוצרים במפעל לפי סדרות ייצור קבועות מראש ואנחנו יכולים להזמין מקטלוג לפי גודל וצורה. בריקים אלו נחשבים כותר "מהונדסים" (בהשוואה לבריקים מפירוק לדוגמא) ובעלי קווים ישרים ונקיים והם מגיעים במגוון צבעים. כך שניתן לבצע בחירה המבוססת על  הסגנון אישי, עיצוב מועדף וכמובן, גובהו של התקציב המוקצה למטרה.

בריקים מגיעים במגוון רחב של סגנונות עיצוביים: סגנון כפרי, רטרו, מודרני ועוד.. או כמאמר השיר: "כל מה שתרצי, אעשה בשבילך…"

אז רגע לפני שבוחרים, כדאי להכיר את הסוגים השונים:

  • לבני סיליקט (דמוי אבן) – אלו לבנים תעשייתיות המיוצרות מתערובת של חול וסלעים , הן מגיעות לפי מידות סטנדרטיות ובגוונים הקבועים מראש, המראה שלהם יותר אחיד , נקי וישר והמחיר זול יותר בהשוואה לבריקים מפירוק ומאבן טבעית.
  • בריקים מאבן טבעית – אלו בריקים הנחתכים באופן מבוקר מסלעים ואבנים גדולות המצויות בטבע, הן עוברות תהליך של חיתוך שיוף ואריזה לארץ לכן המחיר שלהם יחסית יותר יקר מדמוי אבן אך המראה הטבעי שלהם קורץ לבונים ולמשפצים.
  • בריקים מפירוק – אלו בריקים שפורקו מבתים אמיתיים בעיקר מאירופה שפורקו ועברו תהליך של ניקוי ואריזה והגיעו לארץ במשלוחים לפי כל בית ובית שפורק.
    הבריקים מפירוק ייחודיים בגוון שלהם ומכילים בתוכם שנים רבות של היסטוריה, תקופות מזג אוויר רבות ומינרליים שונים שנספגו בהם לאורך השנים. העלות של בריקים מפירוק היא יקרה יותר בגלל כל התהליך של הפירוק, ניקוי ואריזה שהם עוברים.

טיפ חשוב – בדרך כלל חברות הבריקים חותכות את הבריק משני הצדדים ואת החלק האמצעי שהוא ישר יותר הן מוכרות בנפרד במחיר זול יותר, אם לא אכפת לכם שחלק מהבריקים יהיו עם מעט קווים ישרים יותר, אתם יכולים לחסוך כמה עשרות שקלים למ"ר בכך שתבקשו לחתוך את האמצע לשניים ולקבל אותו כחלק מההזמנה הכוללת.

השימושים הנפוצים של בריקים
כיום, משתמשים בבריקים לחיפוי חוץ ו/או לחיפוי פנים, לעיתים, העיצוב בבריק עף יכול להכתיב את יתר הקו העיצובי של הבית – בכל מקרה, קשה מאוד לטעות עם בריק, הוא ישתלב בכל מקום, רק לא להגזים.

השימוש הנפוץ ביותר בבריקים הוא לצורך חיפוי נישות מסוימות בבית: קירות מרכזיים, אח של אש, מבואות כניסה , קיר מטבח ועוד..
אנחנו לדוגמא, חיפינו את כל המבואה לבית , ח' בגובה 8 מ' יצא מרשים, ולקינוח את הקיר המרכזי בסלון, איך המעצבים אוהבים להגיד – הסגנון העיצובי ממשיך מן החוץ אל הפנים.

 

כמה זה עולה לנו?
בריקים נבדלים אלו מאלו בסוגים, באיכות ובנראות וכחלק מכך הם גם מגיעים עם תגי מחיר שונים.
רגע לפני שאתם מכינים את התקציב, להלן נתונים לגבי המחירים אשר יסייעו לכם במטרה:

  • טפטים דמויי בריקים – את הטפטים תוכלו למצוא במחירים המתחילים ב-40 ₪ בלבד למ"ר.
  • לוחות פוליאוריטן מוקצף דמוי בריקים – יעלו לכם החל מכ-50 ₪ למ"ר.
  • בריקים תעשייתיים – מחירם מתחיל בכ-80 ₪ למ"ר.
  • בריקים ייחודיים מפירוק – עולים בין 150 ₪ ל-250 ₪ למ"ר.

בכדי לתכנן את התקציב בצורה מדויקת או כמעט מדויקת, ההמלצה היא לחשב תחילה את גודל השטח המוקצה לבריקים ולהוסיף לשטח 10% נוספים עבור חיתוכים, שקעים ועבור אותם הבריקים אשר עתידים להישבר תוך כדי העבודה.
יש להוסיף לסכום שיצא, את עלות ההובלה, הכרוכה ברוב המקרים במאות בודדות של שקלים ולא לשכוח כמובן את ההתקנה – מה שמוביל אותנו לנושא הבא..

הכול על התקנת בריקים

סוג ההתקנה ורמת המורכבות שלה, מהווה נגזרת ישירה של סוג הבריקים הנבחר.
אם בחרתם בטפט דמוי בריקים, אז כמצופה, ההתקנה הינה יחסית פשוטה ואתם אפילו לא חייבים "הנדימנים" בכדי לבצע אותה באופן עצמאי – כל שאתם צריכים זה להיצמד להוראות ההתקנה.
אם בחרתם להשקיע ולבחור בבריקים איכותיים, חשוב שתיקחו בחשבון כי גם הליך ההתקנה שלהם הינו מורכב ודורש את היכולות, הציוד, ההסמכה והידע של בעל מקצוע.

עלות ההתקנה
כמצופה, התקנת בריקים מקצועית טומנת בחובה עלות כספית, כאשר העלות נעה (ברוב המקרים) בין 250 ₪ + מע"מ למ"ר להתקנה על גבי קירות ישרים ל-300 ₪ + מע"מ למ"ר להתקנה על גבי עמודים או על גבי קירות מרובי פינות.
המחיר כולל כמובן את הדבקים ואת הציוד הנדרש למטרה.

חשוב לציין, שגם אם אתם מחפשים אחר דרכים לחסוך כספים, רכישת הדבקים באופן עצמאי היא לא המקום הנכון לחסוך בו.
ההמלצה היא לאפשר למתקין להגיע עם הדבקים שלו וזאת בכדי שבמקרים בהם האריחים יפלו או לא יידבקו בצורה איכותית וטובה, הוא זה שיישא באחריות – ולא יהיה לא מקום לתירוצים ולהאשמות של טיב הדבק.

בחירת המתקין
כולנו אנושיים וכחלק מכך אנחנו יכולים למצוא את עצמנו מסתנוורים מפרמטרים כמו: מחיר התקנה נמוך ומזמין במיוחד או כמות גדולה של כריזמה וכושר שכנוע מצד המתקין.
אז בבחירת המתקין אין מקום להסתנוורות ויש לבצע אותה בעיניים פקוחות לרווחה.
חשוב לזכור, כי מתקין לא מקצועי (וכידוע כושר שכנוע לא מעיד על טיב העבודה), עלול לגרום לנזקים רבים כגון: התקנה לא ישרה, נפילת לבנים, סדר הדבקה שגוי, מרחק לא אחיד בין הלבנים והרשימה עוד ארוכה.
לכן, חשוב לבסס את הבחירה במתקין על רמה מקצועית ועל ניסיון בתחום, כאשר ניתן לבקש מהמתקין פרטים לגבי פרויקטים שונים בהם לקח חלק לאורך שנות פועלו ואף לבקש המלצות מלקוחות.
 

חשיבותה של כוחלה (ספוילר: ומה פירושה של המילה?)
כבר בשלבי הבירורים הראשונים לגבי בריקים, אתם עתידים להיתקל במושג "כוחלה.,
 אז חשוב שתדעו, לא מדובר בגוון חדש ממשפחת הכחולים (או תכולים), אלא בחומר שתפקידו הוא מילוי משיקים בין האריחים.

הכוחלה עשויה ממלט וחול, היא מגיעה במגוון רחב של צבעים, כאשר באפשרותכם להתאים אותה לגוון הבריקים או לבחור את הצבע שאתם הכי אוהבים.
מכיוון שלכוחלה חשיבות רבה בהליך התקנת הבריקים, ההמלצה היא לבקש מהמתקין להשתמש בכוחלה מוכנה מהמפעל – מה שיבטיח יחסים מדויקים בין כמות המלט לחול.

ואנקדוטה קטנה לסיום לגבי ה"כוחלה" ומקורה, הביטוי כוחלה לקוח מהשפה הערבית ומשמעותו פוגה או מישק בעברית תקינה ולאלו מכם שנתקלים בפעם הראשונה גם במינוח "מישק" נספר שמדובר במרווח שבין האריחים, כאשר המרווח המומלץ הוא 2-3 מ"מ.  

לסיכום
בכוחם של בריקים להוות כתוספת עיצובית מרשימה לבית, הם יכולים להשתלב בצורה הרמונית עם כל סגנון עיצובי ולשדרג אותו.
יחד עם זאת, חשוב לזכור כי "ידע זה כוח" וזה נכון ורלוונטי גם לעולם הבריקים.
לכן, נסו להיחשף לכמה שיותר אפשרויות אופציונאליות, התרשמו מדוגמאות של קירות בריקים קיימים, היוועצו באנשי מקצוע מנוסים (רצוי להגיע אליהם עם תוכניות של הבית, צילומים ומידות) ובסופו של דבר, תוכלו לגבש את המסקנות הנכונות ולבחור בבריקים איכותיים ומרשימים אשר יתאימו בצורה מושלמת לשטחים עבורם הם מיועדים.

בהצלחה!

נשמח לעזרתכם!

אנחנו עושים כמיטב יכולתנו כדי להעניק לכם מאמרים כמה שיותר מקיפים ומלאים, 

אם בכל זאת גיליתם איזו טעות, או שאתם רוצים להוסיף לנו הערה, נקבל אותה בברכה.

המייל לפניות: gavriel@homexpert.co.il

תודה רבה 😊

מאמרים נוספים
architecture, render, external

מעצבת פנים בחיפה

בכל תכנון בנייה של בית חדש או שיפוץ של בית קיים, אנחנו נדרשים לקבוע איך יראה העיצוב של הבית. אם בעבר נאלצנו להסתפק בעצות לא

קרא עוד »
electrician, electric, electricity

חשמלאי בחולון

אחד מאנשי המקצוע החשובים בכל בנייה של בית חדש או בעבודות שיפוצים הוא החשמלאי. עבודות הקשורות לתשתית החשמל בבית מיועדות אך ורק לעבודת חשמלאי מוסמך.

קרא עוד »

בנייה קלה בראשון לציון

במדינות רבות בעולם בניית בתים פרטים מתבצעת על-ידי בנייה קלה. בנייה זו מתבצעת ברובה במפעל ומאפשרת התקנת חומרי הגלם בשטח המיועד לבנייה בצורה יחסית קצרה.

קרא עוד »

בנייה ירוקה בשרון

קניתם שטח לבנייה בשרון? מזל טוב! זה הזמן לבחור את אנשי המקצוע לבניית הבית החדש שלכם. כיום, אחת משיטות הבנייה המתקדמות ביותר היא שיטת הבנייה

קרא עוד »

אדריכלים בבאר שבע

העיר באר שבע הפכה ב-2 העשורים האחרונים למוקד בנייה משמעותי ביותר. כיום, ניתן לראות בניית בתים פרטיים בשכונות חדשות בעיר באר שבע אשר מתוכננים בשיטות

קרא עוד »

שיפוצניק בירושלים

כותרת המאמר שיפוצניק בירושלים קצת מטעה. אני רוצה לדבר איתכם על תחום השיפוץ בכלל ועל כלי מדהים שקיים מבלי שאפילו נדע עליו. אבל אל דאגה, בסוף מאמר

קרא עוד »

שיפוצים במרכז

שיפוץ זאת מילה גדולה. זהו משהו שרציתם (או הייתם חייבים), חלמתם עליו, חסכתם אליו, תכננתם אותו בראשכם, קבעתם תאריך לתחילת הפרוייקט וכשהגיע הזמן הרגשתם שאתם

קרא עוד »
condominium, condo, architecture

שיפוץ בניין משותף

אם חשבתם ששיפוץ ביתכם או דירתכם זהו מבצע מורכב והוא אכן מורכב מאד, תארו לכם שיפוץ בניין משותף. שיפוץ היא פעולה שאו שחלמתם ותכננתם אותה שנים

קרא עוד »

עיצוב פנים בתל אביב

עיצוב פנים, שיפוצים, תכנוני בנייה, קבלנים כולם ועוד הן מילים מפחידות איתן צריך להתמודד כל מי שניגש בעיניים פתוחות לפרויקט שיפוץ. אם זה פרוייקט עיצוב פנים

קרא עוד »

קבלן מפתח באשקלון

קבלן מפתח באשקלון המילה שיפוץ או שיפוצים היא מילה אטקראקטיבית אפילו. אנחנו כל הזמן רוצים לשפץ. בדרך כלל זה לגבי גופינו או פנינו מהם אנחנו

קרא עוד »
architect, people, plan

יועץ קרקע

יועץ קרקע הזמנת יועץ קרקע ודו"ח מפורט אחד השלבים היותר חשובים לפני תחילת התכנון הוא הזמנת יועץ הקרקע וקבלת דו"ח מסודר. מתי עושים את זה,

קרא עוד »
burglar, burglary, surveillance camera

גנבים, ראו הוזהרתם!

גנבים, ראו הוזהרתם! רוצים להרגיש בטוחים בבית? זה המאמר בשבילכם מאמר חשוב בנושא אזעקות ומצלמות לבית, על מה חשוב לשים לב, מה צריך להכין ואיך

קרא עוד »

מילון מושגים

מילון מושגים מילון מושגים לעולם הבנייה והשיפוצים שמעתם על מושג ולא הבנתם על מה מדברים? כנסו למאמר ותתחילו להבין גם אתם שיפוצניקית מדוברת… מילון מושגים

קרא עוד »

איך לבחור מפקח בניה

איך לבחור מפקח בניה עומדים לבחור מפקח בניה? מה חשוב לבדוק, מה לשים לב והאם המפקח צריך להיות שכן שלכם?! אם אתם בתהליך התכנון, חשוב

קרא עוד »
purchase, house, house purchase

למכור דירה ב-3 דקות

למכור דירה ב-3 דקות מכירת הבית במחיר הטוב ביותר רוצים למכור את הדירה / הבית? המאמר הזה הוא בשבילכם. על הטיפים והטריקים הטובים ביותר למכירת

קרא עוד »
construction site, construction workers, building

איך בוחרים מהנדס בניין

איך בוחרים מהנדס בניין אחד מבעלי המקצוע היותר חשוב בתהליך הבניית הבית, תשקיעו 5 דקות לקרוא ולהבין איך לבחור את האדם הנכון ביותר למשימה. כל

קרא עוד »
writing, pen, man

פרסום להיתר בניה

פרסום להיתר בניה ברוכים הבאים לשלב הנחמד הזה, רוצים לצלוח אותו בקלילות ובעלות מינימלית? סיכמנו לכם בכל במאמר הבא… פרסום בקשה להיתר בניה – למה,

קרא עוד »
dining room, living room, modern

היטל השבחה

היטל השבחה מה זה היטל ההשבחה, מתי משלמים ואיך ניתן לצמצם את המס , הכל כאן במאמר שלפניכם. היטל השבחה – מס לא מבוטל היי

קרא עוד »
housebuilding, new building, site

טיפים חשובים לתכנון

טיפים חשובים לתכנון נקודות לתכנון כל הטיפים הטובים ביותר לתכנון נכון של הבית, מידות, תכנון לעתיד והתאמה אישית אליכם, הכל כאן במאמר שלפניכם… טיפים מנצחים

קרא עוד »

הובלות

הובלות טיפים למובילים, זמנים ומחירים ,כל מה שרציתם לדעת על שלב ההובלה וגם מה שלא, במאמר הבא בשבילכם… טיפים לקו הסיום: כל מה שרציתם לדעת

קרא עוד »

ארונות אמבטיה

ארונות אמבטיה ארונות אמבטיה מעוצבים מודרני או כפרי? מרחף או אולי עומד, כל השאלות לגבי ארונות אמבטיה, הטיפים הכי טובים מחכים לכם כאן, במאמר עבורכם.

קרא עוד »

השאירו פרטים עכשיו ונחבר אתכם לקבוצת הווצאפ

קבלו עצות ורעיונות מבונים, משפצים ומהמומחים בקבוצות הווצאפ שלנו

דילוג לתוכן