יועץ קרקע

הזמנת יועץ קרקע ודו"ח מפורט

אחד השלבים היותר חשובים לפני תחילת התכנון הוא הזמנת יועץ הקרקע וקבלת דו"ח מסודר. מתי עושים את זה, למה זה כל כך חשוב וכמה זה הולך לעלות לכם, הכל כאן במאמר שהכנו לכם…

יועץ קרקע ובדיקות

היי חברים,

במאמר זה נדבר על חלק מהבדיקות שצריך לעשות לתכנון המבנה.

במסגרת התכנון האדריכלי, אתם מתבקשים להזמין סקר קרקע שמטרתו היא לבחון את שכבות הקרקע במגרש שלכם.

את הדו"ח של הקרקע עורך יועץ קרקע ומתבצע בפועל על ידי קודח מיומן והעלות של דו"ח שכזה היא כ-6,000 ₪ + מע"מ , תלוי בנגישות, בסוג הקרקע, במספר המגרשים לבדיקה בו זמנית ועוד.

רוצים לקבל ייעוץ לגמרי בחינם בנושא?
השאירו פרטים כאן!

המלצה חמה: אם אתם יודעים שהמגרש ממוקם בסביבה סלעית קשה או שקיימים מי תהום בעומק יחסית נמוך, חשוב מאוד להזמין את דו"ח הקרקע בשלב כמה שיותר מוקדם ועוד בטרם הכנת התוכנית האדריכלית!! לעיתים, דו"ח קרקע יכול לשנות לחלוטין את פני התמונה בעקבות ממצאים של אדמה סלעית הקשה לקידוח וחפירת כלונסאות (יכול לייקר את הצעת המחיר לשלד בעשרות אלפי שקלים!) או להבדיל אדמה עם מי תהום בעומק של כמה מטרים שיכולה לבטל לחלוטין את תוכניות המרתף שתכננתם.

המלצה חמה: אם אתם יודעים שהמגרש ממוקם בסביבה סלעית קשה או שקיימים מי תהום בעומק יחסית נמוך, חשוב מאוד להזמין את דו"ח הקרקע בשלב כמה שיותר מוקדם ועוד בטרם הכנת התוכנית האדריכלית!! לעיתים, דו"ח קרקע יכול לשנות לחלוטין את פני התמונה בעקבות ממצאים של אדמה סלעית הקשה לקידוח וחפירת כלונסאות (יכול לייקר את הצעת המחיר לשלד בעשרות אלפי שקלים!) או להבדיל אדמה עם מי תהום בעומק של כמה מטרים שיכולה לבטל לחלוטין את תוכניות המרתף שתכננתם.

חשוב מאוד לקחת יועץ קרקע מוסמך ומנוסה שידע לאבחן נכון את הקרקע, הדבר משפיע כתגובת שרשרת על אופן חוזק המבנה, על השלד שלו ועל היציבות כאשר כל המידע על הקרקע מועבר לקונסטרוקטור שבוחן את הממצאים ועל פי זה עורך את חישובי הקונסטרוקציה של המבנה.

חיסכון של 1,000 ₪ על בדיקות קרקע בידי יועץ לא מנוסה מספיק עלול לעלות לכם עשרות אלפי שקלים יותר בתוספת ברזל ובטון למבנה שלא באמת לצורך במקרה הטוב ולשקיעת המבנה ופגיעה ביסודות במקרה הרע.

אני אישית ערכתי סקר בין 3-4 יועצי הקרקע המובילים בתחום, שמעתי כל אחד מהם ואת משנתו ובסופו של דבר בחרתי את החברה שנתנה לי מחיר טוב (זה לא היה המחיר הכי זול וזה בסדר מבחינתי) יחד עם שירות טוב ולוח זמנים מקוצר לביצוע (עניין של כמה ימים הקידוח מיום ההזמנה ועוד כמה ימים לשליחת הדו"ח).

בסופו של דבר, מטרת דו"ח הקרקע הוא לייעץ על אופן ביסוס היסודות כך שלא יהיו שקיעות או סחף לאורך השנים וכל זה בהתאם לשכבות הקרקע של המגרש.

חשוב להבין שסוג הביסוס לא משנה את אופן בניית הבית מבחינת תצורה חיצונית אבל ביסוס לא טוב יכול לגרום בעתיד לסדקים קלים במקרה הטוב ועד לקרעים מבניים וחיזוק כל היסודות במקרה הרע, רע מאוד.

כל קרקע מכילה את השכבות שלה ואת המאפיינים הסביבתיים שלה (קרוב לחוף הים / אזור הררי / אזור עם סלעים רבים וכו') כאשר כל קרקע מכילה את השכבות שלה בעומקים שונים ובצפיפות שונה (חול, חמרה, סלעים, גיר וכו') והדו"ח יערך בהתאם לסוג המבנה שעתיד להיבנות על הקרקע (במקרה שלנו בית פרטי).

השרות של ייעוץ הקרקע וביסוס היסודות כולל כמה מרכיבים:

 1. סקר קרקע
 2. בחינה סביבתית
 3. ייעוץ ראשוני לחישוב ביסוס היסודות
 4. ליווי של העבודות בשטח

 

במסגרת בדיקות הקרקע מגיע קודח שעובד בשיתוף פעולה עם יועץ הקרקע וקודח בדרך כלל ב-2 נקודות בקרקע שמרוחקות אחת מהשנייה בכדי לדגום כמה שיותר משטח הקרקע.

לרוב קודחים לעומק של 12 מ' ומוציאים דגימת קרקע בכל חצי מטר עד מטר בהתאם לדרישות יועץ הקרקע, את הדגימות אורזים ומתייגים באופן מסודר ושולחים למעבדת יועץ הקרקע.

בנוסף, עורכים בדיקות SPT (standard penetration test – מבחן חדירה סטנדרטי) שמטרתה היא בדיקת צפיפות שכבת הקרקע בכל עומק של הקרקע וזאת על ידי החדרת מוט לעומק הקרקע ובדיקה כמה נקישות נדרשות בכדי לצלוח את השכבה וכך דוגמים גם את צפיפות השכבה ולא רק את הסוג שלה.

לאחר שדו"ח הקרקע מוכן, יועץ הקרקע נותן ייעוץ ראשוני לקונסטרוקטור לגבי אופן תכנון היסודות והקונסטרוקטור מתכנן את מודל השלד של המבנה בהתאם לייעוץ של יועץ הקרקע.

לסיכום,

כמה טיפים לבחירת יועץ קרקע:

 1. תבחרו יועץ קרקע מומחה ומנוסה ובדקו את התעודות שלו >>
 2. בדקו מה ההשכלה שלו, הניסיון שלו ובקיאותו בתקנות לדרישות בדיקות הקרקע
 3. בקשו טלפונים של ממליצים , בונים פרטיים וקונסטרוקטורים.
 4. מה כוללת הצעת המחיר לביצוע הסקר? זמני ביצוע, הפקת הדו"ח, המלצות לביצוע, אפשרות להתייעצות עם הקונסטרוקטור ועוד.
 5. מה כולל הדו"ח של יועץ הקרקע והם הוא מספק את מלוא המידע הדרוש לקונסטרוקטור לביצוע החישובים?
 6. אופן התשלום – נהוג לשלם מחצית במועד ההזמנה ומחצית לאחר שהדו"ח מוכן ולאחר התשלום הדו"ח נשלח אליכם.
 7. לבקש הצעת מחיר לקידוח נוסף.
 8. תבקשו לקבל הצעת מחיר כמה שיותר מפורטת, את כל מה שההצעה כוללת ובמיוחד מה היא לא כוללת כולל כל האופציות האפשריות, שימו לב שלעיתים בכל התוספות מסתתרים הסכומים הגדולים ואחרי שכבר חתמתם על הזמנת סקר הקרקע לא תוכלו לשאת ולתת על מחיר התוספות.
 9. לוודא שהקודח קודח עם משאית המיועדת לכך או עם מקדח ידני (עולה יותר) כך שדגימות הקרקע יצאו כראוי ויהיה ניתן להגיע לעומקים הרצויים (כ-12 מ' בדרך כלל)
 10. לבדוק האם ההצעה כוללת פיקוח עליון ביום חפירת הכלונסאות ומה הזמינות שלו להגעה, לעיתים כשחופרים בפועל בקוטר 60 ס"מ ובמספר רב של קידוחים, הקרקע מתנהגת אחרת מאשר קידוח נקודתי ב-2 נקודות ויועץ הקרקע נותן את חוות דעתו במידה וצריך לשנות פרט מתוכניות הקונסטרוקציה.
 11. תבדקו עם השכנים שלכם מי עשה להם את בדיקות הקרקע והאם הם היו מרוצים, במידה וכן וכל יתר הסעיפים האחרים תקינים, רצוי להזמין אותם ולציין שהם בדקו אצל השכן שלכם, ייתכן וזה יוזיל מעט את העלויות, אומנם אי אפשר לעשות העתק הדבק מהדו"ח של המגרש השכן אבל זה נותן ליועץ הקרקע כיוון מה צפוי לו.
 12. תבררו טוב בהצעת המחיר את עניין האחריות המקצועית, ליועצי קרקע מוסמכים ומנוסים יש ביטוחים למקרה של טעויות מקצועיות, מקצוען אמיתי לא יחשוש לתת אחריות ולעמוד מאחורי הדו"ח שהוא הכין.
 13. לאחר שבחרתם את יועץ הקרקע והוא ביצע את הבדיקות, תבדקו שהדו"ח הראשוני מיועד עבור הבית שלכם ומתייחס לתוכנית הקונסטרוקציה המיועדת לבית שלכם, מומלץ בחום להעלות לוועידה את יועץ הקרקע ואת הקונסטרוקטור, לוודא שהכל מתואם בין שניהם "והם באותו עמוד", יועץ קרקע חכם ומנוסה ימצא יחד עם המהנדס פתרון קונסטרוקטיבי באופן מספק לתוכניות עם חיסכון מקסימלי בבטון ובברזל.

שיהיה לכם בהצלחה!!

תוכניות לא מלאות ומפורטות

7. תוכניות לא מלאות ומפורטות

אם נתקלתם בחוסר באינפורמציה בתוכניות (קורה שלא הופיעה, חלון עם מפתח ייחודי, אופן ביצוע ייחודי שלא נרשם בתוכניות ) ,

או תקלה במפרטי המכרז שלא הובהרה בהם נקודה מסויימת ולא סוכמה מראש מול הקבלן המבצע תתומחר בדיעבד ובצדק.

הקבלן לא צריך לספוג פספוסים של יועצים או שיגעונות של הלקוח על חשבונו.

הבעיה היא שלעולם "המחשבה בדיעבד" תהיה יקרה יותר וככל הנראה תגיע עם תוספת איחור בלו"ז ועם עוד איזה קנס של כמה מאות או אלפי שקלים ככה בשביל הכיף.

כמו שאמרנו- תכנון, תכנון ועוד קצת תכנון.  

 

8. ההצעה הכי זולה? באמת?

ניגשתם למכרז ? קרוב לוודאי שתקבלו כמה הצעות , אחת יקרה משמעותית מהאחרות, אחת זולה באופן מחשיד ועוד שתי הצעות מחיר ממוצעות אשר הולמות את היקף העבודה.

אז כל קבלן ישמח לקבל את העבודה וכל אחד מציג את עצמו באופן המקצועי ביותר, מנגד אנחנו רוצים לשלם כמה שפחות על העבודה ולקבל את התמורה המקסימלית.

מה עושים ? מוודאים עם כל הקבלנים האם הם עברו על תוכניות העבודה כראוי, הבינו כל פרט וביצעו חישוב נכון לגבי כל הבנייה הכוללת, פרטי העבודה, לוחות הזמנים וההתניות השונות.

כולם רוצים להרוויח ואף קבלן לא מתכוון להפסיד כסף, אם קיבלתם הצעת מחיר זולה באופן משמעותי מהצעות המחיר האחרות , כנראה שהקבלן פספס משהו בחישוב העלויות.

העניין יעלה באמצע הבנייה ואתם תמצאו את עצמכם שבויים בין הוספת כסף לא מתוכנן ובין הפסקת הבנייה ואף תהליכים משפטיים.

אל תלכו שולל אחרי הזול ובמקביל- נסו להבין כיצד היקר ביותר הגיע לכך, הוא אולי שם לב למשהו שכולם פספסו? 

9. רסקיו להמונים!

לרוב, הבונים חושבים לעצמם שהמסלול לבית החלומות מורכב מקנייה של קניית שטח, מציאת אדריכל מתאים, מימון, עורכי דין, שלבי התכנון, מריבות בתוך התא המשפחתי, שבעת מדורי גיהינום מול הרשות המקומית וכיו"ב.

כל זה ועדיין לא התחלנו את שלב הבנייה, שבפועל זה החלק המשמעותי ביותר בתהליך המצריך את כוחות הנפש הגדולים ביותר.

כמה פעמים כבר שמעתם :  "רק שהקבלן כבר יתחיל לבנות, מפה הכדור כבר בידיים שלו ואנחנו יכולים לשכב לנוח." 

חשוב להפנים  שתקופת הבנייה היא תקופה מלחיצה הכוללת חוסר וודאות, בלתי צפוי רב, מריבות על דברים שהייתם בטוחים שסוכמו וכיו"ב.

מומלץ מאוד לשמור אנרגיות רבות ככל הניתן ולא פחות חשוב- חברים ובני משפחה לגיבוי לאותם ימים שפשוט לא תהיו מסוגלים לענות לקבלן לטלפון. 

אז קחו הכל בפרופורציה, בסופו של דבר זה רק בית, הבריאות והמשפחה חשובים יותר מהכל.

וכדי להיות בטוחים שאתם עוברים את התהליך בשלום, "איך בונים ונשארים נשואים" מחכה לכם כאן

 

 

10. שחררו קצת את החבל…

אם בחרתם את אנשי המקצוע שלכם בצורה ראויה, עשיתם סקר שוק טוב וקיבלתם עליהם המלצות טובות תנו להם לעבוד.

הם יודעים מה נכון, זה המקצוע שלהם.

 אנשי מקצוע שמתערבים להם באופן מופרז באומנותם יהפכו בשלב מסוים ליד מבצעת בלבד.

ככלל זה לא יעבוד לטובתכם שכן הם אלו שלמדו, התנסו ועברו את השלבים הללו פעם אחר פעם, ותזכרו שאתם משלמים להם על המקצועיות שלהם והניסיון שהם מביאים איתם.

אז נכון שעבורכם מדובר בבבית הראשון ואתם חושבים שהקורה של ה-60 ס"מ היא מאוד ייחודית ואתם חייבים להזכיר לקונסטרוקטור להתחשב בה בתוכניות שלו אבל אני אגלה לכם סוד:

זה לא הבית הראשון ואפילו לא האחרון שהם מתכננים, אז תנו להם קצת קרדיט וכמו בזוגיות טובה – תזכרו תמיד למה בחרתם בהם מלכתחילה.

סעיף בונוס לאמיצים בלבד: בניית הבית ללא מפקח בניה!

במרדף אחרי החיסכון בתהליכי התכנון והבנייה אנחנו פוגשים טעות נפוצה של בונים שמשפיעה באופן הרסני על הפרויקט וזה ויתור על מפקח בנייה לאורך כל תהליך הבנייה. 

עם יד על הלב – האם הייתם ניגשים לבית המשפט ללא עו"ד? האם הייתם מנתחים את עצמכם במידת הצורך ללא עזרת רופא? 

אז כשמדובר על תהליך בנייה שעולה לרוב למעלה מ- 1,000,000 ש"ח וישמש אתכם לעשרות השנים הבאות, איך אפשר לחשוב על בנייה ללא ליווי של איש מקצוע מטעמנו?!

מדובר בוויתור על מפקח בניה מנוסה וניסיון ל"היכנס בנעליו."

מעשה זה לא רק שלא שומר על התקציב שלכם או חוסך לכם כמה עשרות אלפי שקלים, אלא בסבירות גבוהה יגרום לתוצאה הפוכה של הוצאת סכומי עתק לחינם. 

תהליכי בניה לא מפוקחים מקצועית כוללים אחוז טעויות גבוה משמעותית שמביא לחריגה תקציבית, לתכנון לקוי, עבודה מיותרת ולביצוע לוקה בחסר.

חשוב לוודא שהמפקח נמצא באתר כמה שיותר פעמים  (המצב האידיאלי הוא סיור מדי יום של מפקח הבנייה לבדיקת הביצוע בפועל ותיקון בו במקום במידה וישנה טעות) וכן פיקוח עליון של האדריכל כ-6-7 פעמים לאורך הפרויקט וכן סיור של שאר יועצי הפרויקט בכל שלב שהם נדרשים.

אז חברים יקרים – בבקשה להקפיד על כללי הזהב האלו , אתם תגדילו משמעותית את הסיכוי לסיים את הבנייה שלכם בצורה טובה ובלי חור גדול מדי בכיס.

נשמח לעזרתכם!

אנחנו עושים כמיטב יכולתנו כדי להעניק לכם מאמרים כמה שיותר מקיפים ומלאים, 

אם בכל זאת גיליתם איזו טעות, או שאתם רוצים להוסיף לנו הערה, נקבל אותה בברכה.

המייל לפניות: gavriel@homexpert.co.il

תודה רבה 😊

מאמרים נוספים
architecture, render, external

מעצבת פנים בחיפה

בכל תכנון בנייה של בית חדש או שיפוץ של בית קיים, אנחנו נדרשים לקבוע איך יראה העיצוב של הבית. אם בעבר נאלצנו להסתפק בעצות לא

קרא עוד »
electrician, electric, electricity

חשמלאי בחולון

אחד מאנשי המקצוע החשובים בכל בנייה של בית חדש או בעבודות שיפוצים הוא החשמלאי. עבודות הקשורות לתשתית החשמל בבית מיועדות אך ורק לעבודת חשמלאי מוסמך.

קרא עוד »

בנייה קלה בראשון לציון

במדינות רבות בעולם בניית בתים פרטים מתבצעת על-ידי בנייה קלה. בנייה זו מתבצעת ברובה במפעל ומאפשרת התקנת חומרי הגלם בשטח המיועד לבנייה בצורה יחסית קצרה.

קרא עוד »

בנייה ירוקה בשרון

קניתם שטח לבנייה בשרון? מזל טוב! זה הזמן לבחור את אנשי המקצוע לבניית הבית החדש שלכם. כיום, אחת משיטות הבנייה המתקדמות ביותר היא שיטת הבנייה

קרא עוד »

אדריכלים בבאר שבע

העיר באר שבע הפכה ב-2 העשורים האחרונים למוקד בנייה משמעותי ביותר. כיום, ניתן לראות בניית בתים פרטיים בשכונות חדשות בעיר באר שבע אשר מתוכננים בשיטות

קרא עוד »

שיפוצניק בירושלים

כותרת המאמר שיפוצניק בירושלים קצת מטעה. אני רוצה לדבר איתכם על תחום השיפוץ בכלל ועל כלי מדהים שקיים מבלי שאפילו נדע עליו. אבל אל דאגה, בסוף מאמר

קרא עוד »

שיפוצים במרכז

שיפוץ זאת מילה גדולה. זהו משהו שרציתם (או הייתם חייבים), חלמתם עליו, חסכתם אליו, תכננתם אותו בראשכם, קבעתם תאריך לתחילת הפרוייקט וכשהגיע הזמן הרגשתם שאתם

קרא עוד »
condominium, condo, architecture

שיפוץ בניין משותף

אם חשבתם ששיפוץ ביתכם או דירתכם זהו מבצע מורכב והוא אכן מורכב מאד, תארו לכם שיפוץ בניין משותף. שיפוץ היא פעולה שאו שחלמתם ותכננתם אותה שנים

קרא עוד »

עיצוב פנים בתל אביב

עיצוב פנים, שיפוצים, תכנוני בנייה, קבלנים כולם ועוד הן מילים מפחידות איתן צריך להתמודד כל מי שניגש בעיניים פתוחות לפרויקט שיפוץ. אם זה פרוייקט עיצוב פנים

קרא עוד »

קבלן מפתח באשקלון

קבלן מפתח באשקלון המילה שיפוץ או שיפוצים היא מילה אטקראקטיבית אפילו. אנחנו כל הזמן רוצים לשפץ. בדרך כלל זה לגבי גופינו או פנינו מהם אנחנו

קרא עוד »
architect, people, plan

יועץ קרקע

יועץ קרקע הזמנת יועץ קרקע ודו"ח מפורט אחד השלבים היותר חשובים לפני תחילת התכנון הוא הזמנת יועץ הקרקע וקבלת דו"ח מסודר. מתי עושים את זה,

קרא עוד »
burglar, burglary, surveillance camera

גנבים, ראו הוזהרתם!

גנבים, ראו הוזהרתם! רוצים להרגיש בטוחים בבית? זה המאמר בשבילכם מאמר חשוב בנושא אזעקות ומצלמות לבית, על מה חשוב לשים לב, מה צריך להכין ואיך

קרא עוד »

מילון מושגים

מילון מושגים מילון מושגים לעולם הבנייה והשיפוצים שמעתם על מושג ולא הבנתם על מה מדברים? כנסו למאמר ותתחילו להבין גם אתם שיפוצניקית מדוברת… מילון מושגים

קרא עוד »

איך לבחור מפקח בניה

איך לבחור מפקח בניה עומדים לבחור מפקח בניה? מה חשוב לבדוק, מה לשים לב והאם המפקח צריך להיות שכן שלכם?! אם אתם בתהליך התכנון, חשוב

קרא עוד »
purchase, house, house purchase

למכור דירה ב-3 דקות

למכור דירה ב-3 דקות מכירת הבית במחיר הטוב ביותר רוצים למכור את הדירה / הבית? המאמר הזה הוא בשבילכם. על הטיפים והטריקים הטובים ביותר למכירת

קרא עוד »
construction site, construction workers, building

איך בוחרים מהנדס בניין

איך בוחרים מהנדס בניין אחד מבעלי המקצוע היותר חשוב בתהליך הבניית הבית, תשקיעו 5 דקות לקרוא ולהבין איך לבחור את האדם הנכון ביותר למשימה. כל

קרא עוד »
writing, pen, man

פרסום להיתר בניה

פרסום להיתר בניה ברוכים הבאים לשלב הנחמד הזה, רוצים לצלוח אותו בקלילות ובעלות מינימלית? סיכמנו לכם בכל במאמר הבא… פרסום בקשה להיתר בניה – למה,

קרא עוד »
dining room, living room, modern

היטל השבחה

היטל השבחה מה זה היטל ההשבחה, מתי משלמים ואיך ניתן לצמצם את המס , הכל כאן במאמר שלפניכם. היטל השבחה – מס לא מבוטל היי

קרא עוד »
housebuilding, new building, site

טיפים חשובים לתכנון

טיפים חשובים לתכנון נקודות לתכנון כל הטיפים הטובים ביותר לתכנון נכון של הבית, מידות, תכנון לעתיד והתאמה אישית אליכם, הכל כאן במאמר שלפניכם… טיפים מנצחים

קרא עוד »

הובלות

הובלות טיפים למובילים, זמנים ומחירים ,כל מה שרציתם לדעת על שלב ההובלה וגם מה שלא, במאמר הבא בשבילכם… טיפים לקו הסיום: כל מה שרציתם לדעת

קרא עוד »

ארונות אמבטיה

ארונות אמבטיה ארונות אמבטיה מעוצבים מודרני או כפרי? מרחף או אולי עומד, כל השאלות לגבי ארונות אמבטיה, הטיפים הכי טובים מחכים לכם כאן, במאמר עבורכם.

קרא עוד »

השאירו פרטים עכשיו ונחבר אתכם לקבוצת הווצאפ

קבלו עצות ורעיונות מבונים, משפצים ומהמומחים בקבוצות הווצאפ שלנו

דילוג לתוכן