בידוד תרמי בבית - המדריך לבונה הפרטי

המודעות לבידוד תרמי במבנים עלתה בשנים האחרונות. בונים פרטיים ורוכשי דירות מתחילים להתעניין בכל הנוגע לאופן בו הבית יוכל לחסוך להם בטווח הארוך בחשבון החשמל, וכמובן לספק להם נוחות הרבה יותר גדולה בזכות מזעור השפעת הטמפרטורה החיצונית על פנים הבית.  יחד עם זאת, יש בלבול מאוד גדול לגבי מה עובד, מה נכון ואיך בכלל להתחיל לבחון איך להשקיע בבידוד תרמי. 

מטרת הכתבה הזו היא לא להפוך אתכם לאנשי מקצוע בתחום, וגם לא למפקחים על בעלי המקצוע, אלא להכיר מהם הנושאים השונים שחשוב לתת עליהם את הדעת כאשר רוצים לצאת לדרך ולבודד את הבית. 

 

תכנון בידוד תרמי בבית: 

קודם כל חשוב להבדיל בין דירה בבניין חדש ובין בנייה של בית פרטי. בד”כ במבנים חדשים תהיה דרישה לבניה ירוקה, שמכילה דרישות של תקני בידוד ודירוג אנרגטי. בקשו מהיזם לדעת האם הבניין נבנה לפי תקן בניה ירוקה. אם כן, אתם יכולים לבקש לדעת מהו הדירוג האנרגטי של יח”ד שלכם. דירוג אנרגטי של דירה דומה לדירוג אנרגטי של מכשירי חשמל – אתם שואפים שהדירוג יהיה כמה שיותר גבוה (A+, A, B). גם דירוג אנרגטי נמוך יחסית מבטיח טיפול מזערי של בידוד, שכן כל בניין שנבנה ע”פ תקן בניה ירוקה מחויב לעמוד בדרישות לבידוד תרמי (אלא אם נבנה לפני 2011). 

בבית פרטי חשוב להקפיד על תכנון מראש של הוספת בידוד תרמי וטיפול בגשרים תרמיים. היות ותקן 1045 לבידוד תרמי הוא חלק מחוק התכנון והבנייה – כל מתכנן אמור לספק לכם את המידע הזה. יחד עם זאת, היות ואין אכיפה מסודרת כשאין דרישה לבניה ירוקה (וכמעט ואין כזו לבניה פרטית), הרבה פעמים אין בדיקה אמיתית לעמידה בדרישות. מה עושים? 

רוב הציבור שגילה עניין בנושא פונה לרשתות החברתיות ומתעניין, קורא ולומד את הנושא. זה נפלא! יחד עם זאת, מה שיתאים לבית בערבה לאו דווקא נכון לבית בירושלים. אנחנו מדינה קטנה עם ארבעה אזורי אקלים, ובייחוד באזורים כפריים, היכן שבונים בבניה פרטית – יש השפעה גדולה מאוד של הסביבה על המבנה. דין בניה פרטית ודין בניה רוויה שלא נבנה על פי תקן בניה ירוקה זהה- צריך להתחיל ולבחון כל אלמנט בנפרד ולעשות התאמות בתכנון: 

קירות בידוד חיצוניים

לבתי מגורים יש לפחות שני סוגים של קירות חוץ- קיר רגיל וקיר ממ”ד. לכל אחד מהם נדרש טיפול שונה, כיוון שהם עשויים מחומרים שונים.  ממ”ד תמיד יהיה בנוי מבטון מזוין, וקיר אחר יכול להיות בנוי מכל שיטה שרק תרצו – בטון, בלוקים (והמגוון פה רחב ומגוון בפני עצמו), בניה קלה וכן הלאה. 

לא יהיה אחראי לכתוב שבאופן גורף עובי של בידוד כזה או אחר יתאים לכל בית ובית ויאפשר לכם נוחות תרמית. לכן, לא אעשה זאת. לעומת זאת, ניתן להתחייב שהנחת הבידוד בצד החיצוני של הקיר יהיה יותר אפקטיבי, וגם יחסוך לקבלן טיפול בגשרים תרמיים (נרחיב על כך בהמשך).  בלוק מבודד, למשל, הוא פתרון מצוין כדי לוודא שהקיר מבודד, אבל הוא לא יכול למנוע גשרים תרמיים או בעיות איטום.  לכן- תמיד צריך לקחת בחשבון שקיר הוא חלק חשוב ועיקרי במעטפת שלכם, אבל הוא לא מהווה את כלל המעטפת וכל האלמנטים שלכם צריכים להתחבר לכדי יחידה אחת מבודדת.  דמיינו צידנית – אם תיקחו אותה לים בלי המכסה – הקרח בתוכה יהפוך לשלולית הרבה יותר מהר. למרות שה”קירות” שלה מבודדים היטב. 

קירות הפרדה

בבניין מגורים יש קירות נוספים שדורשים התייחסות והם קירות ההפרדה בין הדירה לחלל הלובי, או המעלית. אם הקיר הזה לא טופל על-ידי היזם בשלב הבנייה, אין ברירה אלא ליישם בידוד מבפנים. 

 

קבלו מאיתנו ייעוץ חינם לבידוד הבית שלכם!
שלחו לנו הודעה

או שתשאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

בידוד ברצפות ותקרות

אם החלטתם לבנות מרתף, או חצי קומת מרתף בבית, מעבר לנושא הקרינה וזיהומי הקרקע, חשוב להקפיד על בידוד ואיטום מצוינים בשלב הבניה. מה שלא יטופל כראוי כשהקיר נבנה והאדמה חפורה- יהיה מאוד קשה לתקן אחר כך. 

ברצפת קרקע בדרך כלל נראה ריבועי קלקר משולבים ברצפת הבטון, וזוהי השיטה המוכרת בארץ למנוע השפעת טמפרטורת הקרקע לפנים הבית. יחד עם זאת, יש שיטות נוספות, והעיקר שתוודאו שיש התייחסות לכך בתכניות. 

אם אתם בבניין מגורים, חשוב לבחון האם הרצפה שלכם היא מעל קומת עמודים, או חשופה לחוץ באופן אחר, כיוון שיש לכך השפעה אדירה על האופן בו תצטרכו למזג. גם דירה מעל חניון, לובי, מחסן וכן הלאה – כל חלל שאינו מממוזג שנמצא תחתיכם – מהווה השפעה על הטמפרטורה שלכם אם אין בידוד בין התקרה שמתחת והרצפה שלכם.  גג יכול להיות מרפסת שמעל התקרה ויכול להיות גג טכני, הוא יכול להיות חשוף לגמרי לשמש והוא יכול להיות מתחת למאגר מים של הבניין. הוא יכול להיות גג שטוח או משופע, עם רעפים או עם חלל אחסון מתחת לרעפים ומעל החדר. בקיצור- יש מגוון סוגי גגות ולכל אחד נדרש לתת את היחס המתאים ולטפל בהתאם. 

זו גם הזדמנות לציין שהגג מקבל את מרבית הקרינה, לכן – אם יש שטח גג, בייחוד בבתים פרטיים בהם שטח זה הוא משמעותי – העדיפו גוונים בהירים עד כמה שניתן. זה נכון כמובן גם לקירות הבית, אבל הגג מהווה מעבר החום הישיר וצריך לתת לו התייחסות מיוחדת. גג מגונן (“גג ירוק”) בהחלט מסייע לבידוד (דמיינו על מה הייתם מעדיפים ללכת יחפים בקיץ – על מדרכת אבן, בהירה ככל שתהיה, או על אדמה ועשבים?). לא חייבים גינה שדורשת השקיה, מספיק להניח תשתית ולתת לטבע לעשות את שלו. כמובן – גג מגונן צריך להיעשות ע”י אנשי מקצוע כדי להימנע מבעיות איטום ורטיבות. עוד מרכיב שיכול לסייע במיתון השפעת החום מהגג היא הצללה, ובבית פרטי אין הצללה טובה מפאנלים סולאריים – חוסכים אנרגיה באמצעות הפחתת הקרינה על הגג ומייצרים אנרגיה! שילוב של גג מגונן ופאנלים סולאריים הוא מבורך, שכן האדמה מצננת את החלק האחורי של הפאנלים המתחממים מהשמש. 

 

זיגוג- בידוד בחלונות

כשאנחנו חושבים על בידוד הדבר הראשון שיעלה לנו לראש הוא חיפוי מבודד (בעל התנגדות גבוהה או מוליכות נמוכה) לקירות. זה מצוין ונכון, אבל כמובן שזוהי לא כלל המעטפת. הזיגוג הוא חלק בלתי נפרד ממעטפת הבית וחשוב להקפיד ולבחור בחלונות מבודדים אף הם. 

החלונות מורכבים משני חומרים עיקריים – הזכוכית והמסגרת. זכוכית לבדה יכולה להיות מבודדת בזכות העובי שלה, הגוון שלה וציפויים שונים, וחלונות מבודדים יותר יהיו מסוג בידודית- זכוכית כפולה עם מרווח אוויר או גז ביניהן. לרוב יספיק אותו מפרט זכוכית לכל חלונות הבית, אולם בארץ צריך להקפיד גם לנושא הקרינה. יש להעדיף זכוכית שלא מחדירה קרינה ישירה וחום אל הבית. אין הדבר סותר הכנסה של אור. זכוכית בהחלט יכולה להעביר אור טבעי ולמנוע קרינה וחום במקביל. את הזכוכית מומלץ להתקין עם מסגרת מבודדת. יש מגוון אפשרויות בתחום הזה – כמו מסגרת מחומרים פחות מוליכים ממתכת, או אלומיניום עם נתק תרמי, וקיימת בשוק גם מסגרת מבודדת. 

כאשר בוחרים מסגרת לחלון בד”כ השיקול יהיה כלכלי, ואכן מסגרות מטופלות עולות יותר. יחד עם זאת, מסגרת מבודדת תמנע הצטברות של עיבוי (“הזעה” של החלון), דבר שנגרם כתוצאה מהפרשי הטמפרטורות הגדולים בין הזכוכית המבודדת מצד אחד והקיר המבודד מצד שני, שמייצרת שטח פנים קטן יחסית למסגרת לייצר עיבוי. בטווח הארוך ניתן להבחין בהרבה מקרים בעובש שמצטבר על איטום הסיליקון של החלון. פתיחת חלונות יכולה לסייע, אבל לא בטוח שתמיד תרצו חלון פתוח- ולכן, חשוב להשקיע בחלונות שלכם, ולאן רק בזכוכית. 

כמה מלים על שיפוץ, אבל מומלץ גם למי שנמצא בהליכי תכנון: 

לא תמיד נוכל ליישם את הכל במבנה קיים. אם אתם נמצאים בתהליך של שיפוץ מומלץ לתעדף את בעיות הבידוד. כלומר: האם יש בעיית רטיבות? היות ורטיבות משפיעה על הבריאות שלכם – כדאי להתחיל מלפתור את הבעיות הללו. לאתר את מיקום הבעיה, לטפל בה ולטפל ברטיבות הקיימת. 

השפעה גדולה בבחירת האופן בו תבחרו לשפר את הבידוד התרמי היא מהו סוג הנכס, או יותר נכון- מהם רכיבי הנכס, האלמנטים ממנו בנויה כלל המעטפת? האם יש לכם שטח גדול של גג, כמו בבית פרטי? או האם יש לכם הרבה שטח זיגוג שפונה לכיווני דרום מזרח – דרום – דרום מערב? נסו לחשב מהם שטחי האלמנטים השונים שיש לכם לפי הרשימה של התכנון התרמי ותנו עדיפות לפי שטח המעטפת העיקרי, המשני וכן הלאה. 

לפעמים לא תהיה ברירה, ודאי אם אתם משפצים דירה בבניין, ותצטרכו להוסיף בידוד מבפנים. כדי לחסוך בשטח, שיגזול משטח החדר, העדיפו חומרי בידוד כמה שפחות מוליכים. כך תוכלו לחסוך בשטח ולייצר חלל מבודד יותר. עדיין נדרש יהיה לפתור בעיות גשרים תרמיים, אבל זה נכון בכל מקרה, גם עם שימוש בחומר בידוד מוליך יותר. יחד עם זאת, היות והבידוד כאן הוא פנימי – נסו למצוא חומרים שאינם רעילים. אלו יסומנו עם תו ירוק וזה אומר שהם עומדים בהגבלות לתרכובות אורגניות נדיפות, או ללא תרכובות אלו כלל. הרבה מוצרים כאלו עשויים מחומרים ממוחזרים ולכן אינם מכילים רעלים למיניהם. היתרון הוא שלא תנשמו את הרעלים הללו בחדר ולא תעלו את זיהום האוויר הפנים מבני בביתכם. המודעות לנושא של איכות אוויר פנים מבנית עלתה מאוד בזכות הקורונה, וזו התרומה שלה לבריאות הציבור. 

הזכרנו פה מספר פעמים את הגשרים התרמיים– אלו הם מעברי החום שנוצרים במחברים שונים בין אלמנטים (קיר חוץ עם קיר פנים, עמודים וחגורות מבטון, מפגש קיר חוץ עם רצפה או תקרה או מעקה, וכן אפילו עם מרפסת, וכן הלאה). חשוב להדגיש שגם בבניה קלה וגם בבניה קונבנציונלית קיימים גשרי קור ויש לתת עליהם את הדעת בכל מקרה. כדי להימנע מגשרים תרמיים רצוי לתכנן את מיקום הבידוד התרמי בחלק החיצוני של המעטפת ובאופן אחיד בין כלל האלמנטים. זוכרים את הדוגמה עם הצידנית? לזו הכוונה. 

לאיטום יש להתייחס באופן דומה. איטום שאינו אחיד בחיבורים שבין אלמנטים מאפשר עיבוי ורטיבות, שגורמים עם הזמן לנזקים קשים למבנה, וחמור לא פחות – לעובשים ופטריות שהם נזק תברואתי נשימתי (השפעת המבנים על הבריאות שלנו). את האיטום מומלץ ליישם מבפנים לחללים רטובים (מקלחות, חדרי שירות, מטבחים), באופן שיגן על הבידוד התרמי. זאת מפני שמרבית חומרי הבידוד סופחים את הלחות, מאבדים מהערך התרמי שלהם וגם מהווים מצע גידול מצוין לבקטריות בסביבה לחה וחשוכה בתוך הקיר או התקרה. כדי להגן על רטיבות מבחוץ – יש ליישם את האיטום היטב גם מבחוץ, כמובן, ולוודא שגם בחיבורים נעשה איטום מקצועי. 

בידוד תרמי הוא אחד מהנושאים שישפיעו בטווח הארוך על הנוחות שלכם, על חשבון החשמל שלכם ואף על שמירת איכות המבנה, ויותר חשוב – שמירה על איכות החיים שלכם והבריאות שלכם. בין אם תבחרו לבנות את הבית בבלוק, בבניה קלה, בעץ או אפילו ממכולה ממוחזרת – יש להקפיד על בידוד ואיטום נכונים ויישום שלהם בצורה מקצועית. המאמר נכתב באדיבות הדס פאר

אהבתם את המאמר? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

גבריאל תורן חי את תחום הנדל"ן החל משנת 2005 ובנה את ביתו הפרטי ושרד כדי לספר 🙂
מנסיונו העשיר מתחום הבנייה, נולד אתר המומחה מתוך תשוקה להדריך ולעזור לבונה הפרטי בישראל מא' עד ת'
מאחורי הקלעים: נשוי +3 וחובב אפייה מושבע.

*מוזמנים בשמחה לפנות  להתייעצות,  קבלת המלצות על בעלי מקצוע בכל שלב בתהליך הבנייה שלכם.

בניייה ושיפוץ בזמן קורונה

הבורסה צונחת צניחה חופשית, המדינה עמוק בתוך בהלת הקורונה, זה בדיוק הזמן לבנות ולשפץ למען העתיד הפיננסי שלנו. עם זאת צריך לעשות זאת נכון. נשמע מוזר? נסביר.

קרא עוד »
קבלני בניין

קבלני בנייה

לקוחה כועסת פנתה אלי ושאלה “איך יכול להיות שהקבלן שלך נתן לי הצעת מחיר ואני מצאתי קבלן במחיר נמוך יותר?

קרא עוד »
קבלן שלד

קבלן שלד

צ’ק ליסט כל פרוייקט של בניית בית מתחיל עם שלב בניית השלד של המבנה. מלאכת בניית השלד של המבנה היא ההתמחות ספציפית הדורשת ידע רוב

קרא עוד »
קרמיקה וכלים סניטריים

קרמיקה וכלים סניטריים

צ’ק ליסט מתכננים שיפוץ לחדר האמבטיה? נמצאים בשלבי בניית בית חדש? זה הרגע להזמין קרמיקה וכלים סניטריים לחדרי השירותים והמקלחת! שיפוץ או בנייה של חדרי

קרא עוד »
מטבחים

מטבחים

צ’ק ליסט הכל על מטבחים מעוניינים לשפץ או לבנות מטבח חדש? היום יש לכם אפשרות לבחור את העיצוב המתאים לכם ביותר ולהינות ממטבח איכותי מחומרי

קרא עוד »
קבלן איטום

קבלן איטום

צ’ק ליסט איך לבחור קבלן איטום נמצאים בשלבי בניית בית חדש? זקוקים לעבודות איטום מקצועיות? זה הזמן לבחור קבלן לעבודות איטום! עבודות האיטום של הבית

קרא עוד »
קבלן גמרים

קבלן גמרים

צ’ק ליסט בכל בנייה של בית פרטי יש מספר שלבים עד לסיום הפרוייקט. מכיוון שזהו פרוייקט מורכב, בכל שלב של הבנייה אתם נדרשים לפנות לקבלן

קרא עוד »
קבלן אלומיניום

קבלן אלומיניום

צ’ק ליסט עבודות אלומיניום הפכו בשנים האחרונות לחלק בלתי נפרד מעבודות בניית בית ומעבודות שיפוצים. האלומיניום משמש למגוון עבודות כגון בניית חלונות, חיפויים לקירות חיצוניים,

קרא עוד »
איטום גגות

איטום גגות

צ’ק ליסט עבודת איטום גגות איטום גגות היא אחת העבודות החשובות ביותר שיש לבצע בכל מבנה, בין אם זה למגורים ובין אם זה למסחר או

קרא עוד »
גגות רעפים

גגות רעפים

צ’ק ליסט התקנת גגות רעפים מעוניינים בהתקנה או תיקון של גג רעפים? גג רעפים מביא איתו יתרונות רבים ועם תחזוקה נכונה, הוא יכול להחזיק לשנים

קרא עוד »
architecture, render, external

מעצבת פנים בחיפה

צ’ק ליסט בכל תכנון בנייה של בית חדש או שיפוץ של בית קיים, אנחנו נדרשים לקבוע איך יראה העיצוב של הבית. אם בעבר נאלצנו להסתפק

קרא עוד »
electrician, electric, electricity

חשמלאי בחולון

צ’ק ליסט אחד מאנשי המקצוע החשובים בכל בנייה של בית חדש או בעבודות שיפוצים הוא החשמלאי. עבודות הקשורות לתשתית החשמל בבית מיועדות אך ורק לעבודת

קרא עוד »
אדריכלים בבאר שבע

בנייה קלה בראשון לציון

צ’ק ליסט במדינות רבות בעולם בניית בתים פרטים מתבצעת על-ידי בנייה קלה. בנייה זו מתבצעת ברובה במפעל ומאפשרת התקנת חומרי הגלם בשטח המיועד לבנייה בצורה

קרא עוד »
קבלן שלד

בנייה ירוקה בשרון

צ’ק ליסט קניתם שטח לבנייה בשרון? מזל טוב! זה הזמן לבחור את אנשי המקצוע לבניית הבית החדש שלכם. כיום, אחת משיטות הבנייה המתקדמות ביותר היא

קרא עוד »

אדריכלים בבאר שבע

צ’ק ליסט העיר באר שבע הפכה ב-2 העשורים האחרונים למוקד בנייה משמעותי ביותר. כיום, ניתן לראות בניית בתים פרטיים בשכונות חדשות בעיר באר שבע אשר

קרא עוד »

שיפוצניק בירושלים

צ’ק ליסט כותרת המאמר שיפוצניק בירושלים קצת מטעה. אני רוצה לדבר איתכם על תחום השיפוץ בכלל ועל כלי מדהים שקיים מבלי שאפילו נדע עליו. אבל אל דאגה,

קרא עוד »

שיפוצים במרכז

צ’ק ליסט שיפוצים במרכז הארץ שיפוץ זאת מילה גדולה. זהו משהו שרציתם (או הייתם חייבים), חלמתם עליו, חסכתם אליו, תכננתם אותו בראשכם, קבעתם תאריך לתחילת

קרא עוד »
condominium, condo, architecture

שיפוץ בניין משותף

צ’ק ליסט אם חשבתם ששיפוץ ביתכם או דירתכם זהו מבצע מורכב והוא אכן מורכב מאד, תארו לכם שיפוץ בניין משותף. שיפוץ היא פעולה שאו שחלמתם ותכננתם

קרא עוד »

עיצוב פנים בתל אביב

צ’ק ליסט עיצוב פנים, שיפוצים, תכנוני בנייה, קבלנים כולם ועוד הן מילים מפחידות איתן צריך להתמודד כל מי שניגש בעיניים פתוחות לפרויקט שיפוץ. אם זה

קרא עוד »
קבלן מפתח

קבלן מפתח באשקלון

צ’ק ליסט קבלן מפתח באשקלון קבלן מפתח מומלץ באשקלון המילה שיפוץ או שיפוצים היא מילה אטקראקטיבית אפילו. אנחנו כל הזמן רוצים לשפץ. בדרך כלל זה

קרא עוד »
דילוג לתוכן