הטיפים שאתם חייבים לדעת לפני תכנון בית החלומות שלכם!

רוצים לקבל הצעת מחיר מאחד האנשי המקצוע מומלצים שלנו?
השאירו לנו פרטים.

מאשר/ת קבלת עדכונים

היי חברים, אני מתאר לעצמי שאתם וודאי מאוד מתרגשים לתכנן כבר את בית החלומות שלכם. הרבה רעיונות רצים לכם בראש, אתם רוצים גם וגם ואולי להוסיף גם את זה ואת זה…אבל רגע לפני, קחו נשימה. שבו בנחת וחשבו בפרטנות, מה אתם באמת רוצים, מה אתם באמת צריכים ומה אתם ממש ממש חייבים.

ריכזתי עבורכם את אבני הדרך, בעזרתן תוכלו לתכנן בצורה החכמה והטובה ביותר את בית חלומותיכם, שלכם…

למזלנו, בעולם יש הרבה גוונים. כל אדם שונה מרעהו ולכל משפחה המאפיינים שלה. איננו זהים וזה די נחמד, זה מכניס המון צבע לעולם. מאחר וכל אדם הוא עולם ומלואו, כך כל בית הוא עולם ומלואו. לכל קן משפחתי, המאפיינים שלו שמותאמים למספר, אופי וצרכי בני הבית. אל תנסו לשכפל או להידמות לבתים אחרים. אתם ייחודיים- וכך צריך לתכנן את הבית שלכם, לפי הקווים הייחודיים שלכם. אחרי שהבנתם והפנמתם את זה….אפשר להתחיל לתכנן נכון😊

החלק הראשון שמשמש אותנו, בהנחת היסודות הראשוניים לתכנון הבית, הוא בני הבית. כמה אנשים יחיו בבית? מה טווח הגילאים? האם המשפחה עתידה להתרחב? או שהילדים בגרו ועתידים לפרוש כנף? חשוב לקחת בחשבון את הצרכים המשתנים בתקופת החיים הצפויה בבית. האם זה בית ראשון להשקעה? או שמא מדובר בבית לכל החיים?

שימו לב לאורח החיים שלכם. הביטו בהתנהלות של הבית. בחנו את כמות הזמן שאתם מבלים בחדר כזה או אחר בבית, את אופן התנועה שלכם בו. חשבו מה הייתם משנים או לוקחים אתכם לבית הבא. שימו לב לפונקציות שימושיות יותר ופחות. הביטו בילדים, איפה הם הכי אוהבים לשחק או להכין שיעורים. איפה לרוב מתקיימות ארוחות הצהריים ואיפה הנשנושים…האם אתם יותר מתארחים או מארחים? אין פה תשובה נכונה או לא נכונה. זה אתם. יש פה רק תשובות שיובילו אתכם לתכנון נכון, עבורכם. 

שימו לב לאורח החיים שלכם. הביטו בהתנהלות של הבית. בחנו את כמות הזמן שאתם מבלים בחדר כזה או אחר בבית, את אופן התנועה שלכם בו. חשבו מה הייתם משנים או לוקחים אתכם לבית הבא. שימו לב לפונקציות שימושיות יותר ופחות. הביטו בילדים, איפה הם הכי אוהבים לשחק או להכין שיעורים. איפה לרוב מתקיימות ארוחות הצהריים ואיפה הנשנושים…האם אתם יותר מתארחים או מארחים? אין פה תשובה נכונה או לא נכונה. זה אתם. יש פה רק תשובות שיובילו אתכם לתכנון נכון, עבורכם. 

א. כניסה לבית – כך יקבל הבית את פניכם בכל פעם כשתחזרו אליו. ניתן לתכנן כניסה מהירה לבית, או שאפשר לחלופין לתכנן שביל ארוך ומרשים דרך גינה יפה. רוחב הדלת שתגדירו משמעותי מאוד לנראות הכניסה הכללית, לפונקציונאליות שלה ולעיצוב הפנים כאחד. כנף אחת או שתיים, לדלת רחבה בכניסה יש משמעות גדולה ואם ניתן, תמיד רצוי.

ב. מספר קומות- אז כמה קומות ישרתו אתכם נאמנה? קחו בחשבון שכמות גדולה מדי יכול גם להעיק עליכם. חשבו טוב על החלוקה של הקומות, מה הנגישות הנדרשת מכל חדר למקומות המרכזיים כמו המטבח והסלון? חשבו האם יש לכם צורך במרתף, ואם כן- האם מטרתו השכרה כיחידה נפרדת או שמא מקום בילוי לילדים? ואחרי שהחלטתם על מספר הקומות, תחליטו שלא להחליט הכל עכשיו. תשאירו לכם אופציות עתידיות. ייתכן שתרצו לצמוח מעלה עם קומה נוספת בעוד כמה שנים, לכו תדעו איך החיים יפתיעו…אל תשכחו לחשב את התנועה בבית, האם לרדת קומה כדי לשתות קפה במטבח? או שאולי דווקא לעלות? ייתכן שבכלל לא מתאים לי מדרגות בבית והכי טוב בשבילי זה מפלס אחד (כמו שאשתי רצתה😊) תנועה, תנועה, תכננו את התנועה…

ג. מספר חדרים – רק אתם יודעים כמה חדרים אתם באמת צריכים. אתם תגיעו לתשובה הנכונה, רק לאחר שתלכו עם האידיאולוגיות שלכם ותתחשבו ברצונות ובבקשות הידועות לכם. התכנון השכיח ביותר מגדיר לכל ילד חדר משלו. החדר הזה מכיל לרוב: מיטה, ארון, שולחן, פינת משחקים, לעיתים ספרייה או טלוויזיה, ובעצם נועד להכיל את מגוון הציוד ותחומי העניין של הילד. אך לעיתים, מבחינה אידאולוגית טלוויזיה או מחשב לא יכנסו לחדרו של ילד. לפעמים, ההורים יעדיפו לעשות “חדר שינה” המכיל מיטות בלבד לשנים או שלושה אחים, ולעשות חדר משחקים בנפרד, או “חדר לימודים” עם מחשב ומלא ספרים. חשבו טוב טוב, מה הכי נוח ובריא עבור בני הבית? קחו בחשבון את הדברים שבני הבית אוהבים לעשות והגדירו את מיקומם ברחבי הבית. תחביבים וכישרונות הינם דברים חשובים שיש לקחת בחשבון בתכנון חלל של מספר נפשות, מאחר והם חלק אינטגרלי מהתנועה והאנרגיה בבית. למשל: נגינה על תופים בחדר אטום לרעש. או ציור, פיסול, ועוד תחביבים קסומים אך מלכלכים למיניהם בחדר עבודה עם שטח גדול, או בכלל בגינה?

ד. חדרי אמבטיה- כמות חדרי האמבטיה נקבעת ע”פ צורך וחלום. חדר האמבטיה ביחידת ההורים הוא לרוב צורך, מאחר אנו זקוקים לפרטיות שלנו בבית עם ילדים. חדר אמבטיה לכל ילד, הוא לרוב חלום. אך אם יש אפשרות, למה לא? רק אל תשכחו שזה “עוד שטח לנקות”…וכדאי שתיקחו בחשבון כמה נקודות יקרות מפז בתכנון חדרי האמבטיה:

  • אוורור – מדובר על חלל שמתמודד עם לחות בכל ימות השנה. דאגו לפתחים גדולים, לחלונות חיצוניים (ולא פנימיים לחדר כביסה למשל) או לוונטה ממש ממש איכותית, אבל אם ניתן להימנע מהחמודה הזו, עדיף תמיד.
  • שימוש בחומרים איכותיים – אל תעשו פה קיצורי דרך, בחדרי אמבטיה, הזול הוא היקר. אל תחסכו על שום אלמנט שאמור להיכנס לתוך הקירות ולהתחבר לאינסטלציה הפנימית ביסודות. מיכל הדחה, אינטרפוץ, סוללה לאמבט וכדומה, מתחברים לצינורות בתוך הקירות והחלפה שלהם תדרוש פתיחה של אריחים. קנו מוצרים איכותיים עם אחריות, ייתכן שיום יבוא ותזכרו במשפט הזה שקראתם ותודו לנו מאוד, אז בבקשה…. 

ה. חדר הורים – חדר גדול הוא חדר מפנק, וכמה חשוב שתתפנקו אחרי כל העבודה הקשה… מגיע לכם, וזו הבמה לפנק את עצמכם.

חדר הורים מרווח הוא ללא ספק צורך, דרישה וחובה בבנייה של בית משלכם. תכננו את התנועה בחלל, האם יש צד קבוע לכל אחד מבני הזוג? האם נוח לכם להתלבש ליד המיטה, בחדר האמבטיה או שהייתם רוצים שיהיה לכם אזור מיועד לכך? זה יכול להיות מתורגם לחדר ארונות, או  ארונות בחלוקה של 80%-20% לטובת האישה…

בכל מקרה, אל תתחילו לתכנן מבלי לחשוב על התנועה שלכם בחלל והצרכים של כל אחד מבני הזוג. כמובן שחדר אמבטיה ביחידת ההורים הוא הכרחי. שימו לב לגודל החלל שאתם מתכננים. הסטנדרט היום הוא 3.5 מ”ר, והוא לא מפנק במיוחד כי מדובר על 180 ס”מ* 180 ס”מ בערך. ואם נפרק את זה לגורמים, מדובר על מקלחון של 80*80 וארון אמבטיה צמוד ברוחב מקסימלי של מטר (זה בתנאי שהחלל בגודל ה”נטו” שלו אכן נשאר כך אחרי אריחים), האסלה לרוב מצדו השני של המקלחון, וכמה חבל נשאר לנו ריבוע קטנטן להסתובב בו סביב עצמנו. אם תמתחו טיפה את הגבולות, ותתכננו חלל בגודל של 2.5*2.5 מטר תרגישו את ההבדל מידית. שינוי קטן מ3.5 מ”ר ל5 מ”ר יכול לשנות את איכות התנועה שלכם, ואיכות החיים שלכם באופן משמעותי. (טיפים נוספים לתכנון נכון של חדרי אמבטיה בלינק הבא)

ו. אחסון – אחד הנושאים שהכי מטרידים זוגות צעירים היום. כמות הציוד הממוצעת של משפחה צעירה ומודרנית היא בלתי נתפסת. הרים של צעצועים ומשחקים, בגדים ועוד בגדים. בגדים קטנים שצריך למסור או גדולים שעוד מעט יהיו טובים. קלסרים של חשבונות ומסמכים ש”לך תדע מתי נצטרך”. המתנות מהדודה, המחברות של שנה שעברה, מה תגידו? הם צריכים אחסון, או ללכת למקום אחר. אבל בלי שום ספק, קחו אותם בחשבון. האם הם בתוך ארון נגרות שמלווה את המסדרון? או שיש חדר ייעודי לאחסון? מה יהיה לכם הכי נוח? וכמה גישה אתם רוצים לדברים?

ז. מיזוג – בהתאם לכיווני האוויר, חשוב לתכנן מיזוג שיאפשר טמפרטורה נעימה בכל השנה. הכנות והנמכות, מרכזי או מיני? הכניסו את זה לתקציב…אין פה נכון או לא נכון. לאחד יתאים מזגן עילי בכל חדר, השני לא יחשוב פעמיים ויחליט על מזגן מרכזי וקמין בסלון.

ח. חניה – כמה נוח לחזור מקניות, לפתוח את הבגאז’ ולהיות ישר במטבח? כמה נוח שלכל אחד מהנהגים בבית מקום חניה משלו? קחו בחשבון את התנועה היומיומית שלכם ותכננו חניה נוחה. רצוי לתכנן חניה של מינימום 5 מטר אורך ו-3 מ’ רוחב לכל רכב כדי שתספיק לכל סוג רכב פרטי.

השטחים המרכזיים מוגדרים בבית כ”שטחים ציבוריים”. כלומר, השטחים המשפחתיים, בהם כולם מתאגדים, שם הזיכרונות נוצרים. שם אוכלים, צוחקים, עושים דברים משותפים. חשוב לתכנן את השטחים האלה על בסיס המאפיינים של הפעילות המשפחתית. למשל, אם במשפחה שלכם יש מסורת של שיחות ארוכות סביב שולחן האוכל, גם אחרי שהארוחה מסתיימת, צריך לחשוב על מיקום נעים ועל כסאות נוחים. אבל לפני הכל, יש לתכנן את האזור כשטח מרכזי, שיש תמיד תנועה אליו וממנו.

א. הסלון – אז מה קורה אצלכם בסלון? הוא משמש מקום מפגש של המשפחה? איך אתם אוהבים לרבוץ בו, בשכיבה על הספה או על השטיח? זהו מקום האירוח המרכזי כשבאים אורחים? כל השאלות האלה, ועוד רבות כדוגמתן, מתארות פעילות שגרתית בבית, באזור מרכזי כמו הסלון. רדו לרזולוציות האלה. תודו בפניי עצמכם, איך אתם בת’כלס הכי רוצים את זה, מה יהיה הכי טוב בשבילכם…אם חלמתם על בית מפנק, הסלון הוא בדיוק המקום לעשות את זה, ובגדול. תכננו חלונות גדולים בשביל שייכנס אור טבעי, דאגו להצללה עדינה ומלטפת, הכניסו הרבה טקסטיל לפינוק- וקיבלתם את ה”כירבול” שבני הבית כל כך כמהים אליו.

ב. המטבח – אין בית בלי מטבח, הוא חייב להתקיים תמיד, אי אפשר בלעדיו. גם אם מדובר במשפחה של נרקומני טייק אווי שעיצבו מטבח בשביל לשטוף ידיים לפני המשלוח, או במשפחה של בשלנים, שחיים ונושמים בישול וזה גם תחביב מספק ומהנה עבורם. גודלו של המטבח, התקציב שיושקע בו, האבזור שבו, יוכתבו ע”פ האפיון שלכם את עצמכם. אחרי שהבנתם את סדר הגודל של המ”ר והתקציב, תחליטו על המיקום המדויק בבית, שיגדיר האם המטבח סגור, פתוח או מקביל. חשבו את המרחק מפינת אוכל. תכננו הגשה לשולחן…הפרטים הקטנים האלה יהפכו את העבודה והבילוי במטבח לנעימים ונוחים יותר.

מה עושה לכם את זה? קווים נקיים כמו בעיצוב הנורדי? או פינות מתעגלות כמו בסגנון הפרובנסי? כפרי, מודרני, אקלקטי, קלאסי, תעשייתי, בוהמייני או אפילו אסייתי? הסגנון שתבחרו יבוא לידי ביטוי כמובן בעיצוב הפנים. אצלי בבית למשל, החלטנו ללכת על עיצוב כייפי ומעניין לחדרי האמבטיה. בחרנו קונספט שליווה אותנו בכל תהליך עיצוב החלל. משלב האריחים ועד האקססוריז שב”פינאלה”. אצל הילדים בחרנו לעצב בסגנון “ספינת פיראטים וים”. זה בא לידי ביטוי בצורות ובצבעים והילדים מאושרים מזה עד הגג. בחדר הרחצה שלנו לעומת זאת, לקחנו את העיצוב לכיוון של “ריזורט בהוואי”, בעוד שחדר האמבטיה של האורחים מעוצב בסגנון “בית מלון יוקרתי”. לכל חלל האופי שלו, בהתאם לתחושות שקיווינו להעביר. זה כייף, מעניין וזה בעיקר אנחנו😊 אך מעבר לעיצוב הפנים, הסטייל שתבחרו יכול לקבל ביטוי עוד בשלב התכנון והבנייה. גודל הפתחים וצורתם יוכתבו ע”פ הסגנון שתגדירו- צורת המדרגות, הדלתות, הריצוף והאריחים. אפילו הגג של המבנה יושפע מהסגנון- גג רעפים או בטון? באיזו צורה ובאיזה גובה? סקאיילייט, או חיפויי עץ? סגנון הוא הרבה יותר מסטיילינג בסוף, הוא יכול להשפיע על כל אלמנט בבית, הכניסו אותו לחישובים מבעוד מועד.

טיפ קטן: הרשת והמגזינים עמוסים בתמונות שמתארות אווירה וסגנון. צלמו, סמנו, שלחו לאדריכל או המעצב שלכם את הוויזואל שמדבר אליכם. זה יעזור לכם לתרגם את החלומות למציאות. אל תשכחו שאין סוף לעיצוב וסטיילינג, ניתן לקחת כל החלטה קדימה עד כמה שהכיס מאפשר…

מקווים שנשארתם עם טעם של עוד, כי במאמרים הבאים נתעמק בכל חלל, מה מתאים ומה עדיף? אין סוף לדברים שאפשר לעשות, אבל למאמר הזה כן. מקווה שהוא היה לכם לעזר, בהצלחה!

שלכם ובשבילכם, גבריאל

מדריכים לבחירת בעלי מקצוע

שלב התכנון

עלות בניית בית פרטי

עלות בניית בית פרטי

מה עלות בניית בית פרטי? את השאלה הזאת כל משפחה שואלת את עצמה....
נספח סניטרי להיתר בניה

נספח סניטרי להיתר בניה

כל מבנה חדש ובמיוחד בית פרטי חייב לתכנן נספח סניטרי המכיל את...
הדמיה תלת מימדית

הדמיה תלת מימדית

רגע לפני ביצוע הבית, חשוב לעשות הדמיה כדי להבין טוב יותר את התכנון,...
אדריכל בית פרטי

אדריכל בית פרטי

אדריכל לתכנון בית פרטי זה אחד מבעלי המקצוע החשובים ביותר בתהליך,...
חימום תת רצפתי

בדיקות מעבדה לבית פרטי

כל מה שחשוב לדעת על בדיקות מעבדה לבית פרטי לקראת קבלת היתר בנייה,...
איך לעבור את תהליך הבניה בשלום

בדיקות מעבדה להיתר בניה

כל מה שחשוב לדעת על בדיקות מעבדה להיתר בניה אחרי שסיימתם את שלב...
ביטוח בנייה פרטית

ביטוח בנייה פרטית

כמו שלא נוסעים על רכב בלי ביטוח, ברור לנו שלא בונים בית פרטי...
מכון העתקות

מכון העתקות

דברים חשובים לדעת על מכון העתקות חשבתם פעם למה קוראים להדפסות...
איך לבנות או לשפץ מבלי להתגרש

איך לבנות או לשפץ מבלי להתגרש

אתם הולכים לעבור תקופה לא קלה, חייבים להצטייד בכמה טיפים שווים...
Hands saving small house with a roof

לעבור את תקופת הבניה בקלות

אזהרה!!! זה לא הולך להיות פשוט, אז קחו נשימה עמוקה, כוס מים קרים...

שלב השלד ותשתיות

הכנות חשובות לפני ביצוע טיח

22 הכנות חשובות לפני קבלן טיח

שלום לכל המשפצות והמשפצים! הגעתם לשלב המרגש בו סיימתם לבנות את...
הכנות לפני ביצוע טיח לבית

18 הכנות לפני ביצוע טיח - חלק ב'

בנייה או שיפוץ של בית היא עניין מתגמל ומספק מאוד באופן אישי,...
טיפים לביצוע ריצוף לבית

טיפים מעולים לביצוע ריצוף

ריצוף מילה אחת קטנה שמכילה בתוכה כל כך הרבה התלבטויות: סוגי אריחים,...
טיפים משפטיים לרכישת מגרש

12 טיפים משפטיים לרכישת מגרש

לפני רכישת המגרש עלינו לבדוק ברמה המשפטית את הסטטוס שלו ואת אופן...
עקרונות להסכם טיח

עקרונות להסכם טיח

תוכן עניניים טיח לבית טיח שחור עקרונות לביצוע טיח טיח גבס טיפים...
אלומיניום לבית פרטי

אלומיניום לבית פרטי

אם אתם בונים בית פרטי, אתם בטח כבר יודעים, כי ההוצאה הכספית השנייה...
קבלן אלומיניום לבית פרטי

קבלן אלומיניום לבית פרטי

גם אם כבר קראתם את זה במקום אחר, כדאי לציין שוב – הוצאות...
10 טיפים שחייבים לדעת על אלומיניום לבית פרטי

10 טיפים שחייבים לדעת על אלומיניום לבית פרטי

אלומיניום לבית פרטי זה בעיקר חלונות, אבל גם דלתות הזזה, פרגולות...
טיפים שחייבים לדעת על מעבדות בדיקת בטון

10 טיפים שחייבים לדעת על מעבדות לבדיקת בטון

מעבדות בדיקת בטון נותנות את אחד השירותים החשובים ביותר לאורך...
מה זה חימום תת רצפתי על בסיס מים

מה זה חימום תת רצפתי על בסיס מים?

מערכת חימום תת רצפתי על בסיס מים מורכבת מצינורות עמידים בפני...

שלב הגמרים

ניקיון מקצועי בסיום הבנייה

ניקיון מקצועי בסיום הבנייה

בשעה טובה ומוצלחת הגעתם לשלב הניקיון😊 אחרי כל הבלאגן, בעלי המקצוע...
גנבים ראו הוזהרתם

גנבים ראו הוזהרתם

המדריך למיגון הבית גנבים, ראו הוזהרתם! אפשר למנוע פריצה לבית...
בריקים ואבני סיליקט

בריקים ואבני סיליקט

מה הם בריקים ואבני סיליקט? אז הנה, גם אתם הגעתם לטרנד החזק של...
קבלן גמרים

קבלן גמרים

מה זה קבלן גמרים? בכל בנייה של בית פרטי יש מספר שלבים עד לסיום...
ביצוע שליכט צבעוני

ביצוע שליכט צבעוני

כל מה שחשוב לדעת על ביצוע שליכט צבעוני תוכן עניניים שליכט צבעוני...

שלב עיצוב הבית

בית חכם

בית חכם

כיום בעידן המודרני אנחנו רגילים לאוטומציה, תפעול מיידי ובית שעובד...
מה חשוב שתדעו לפני שקונים דלתות פנים לבית

מה חייבים לדעת על פרזולים ומנעולים לדלתות פנים

קרה לכם פעם שבאתם לחנות שמוכרת מנעול לדלת פנים ופרזול והרגשתם...
מה חשוב שתדעו לפני שקונים דלתות פנים לבית

דלתות פנים חומרים

דלתות פנים חומרים אנחנו עומדים לפני רכישת דלתות פנים וכל נציגי...
עיצוב ותכנון מטבחים

115 טיפים מעולים לעיצוב ותכנון מטבח

בוא נדבר על עיצוב ותכנון מטבח חלומי תכנון ראשוני של המטבח אי...
טיפים מנצחים לפני ריצוף הבית

טיפים מנצחים לפני ריצוף הבית

במאמר זה נתמקד במה צריך לשים לב לפני שאנחנו מתקדמים לשלב הריצוף,...
קבלני בנייה

קבלני בנייה

איך יכול להיות שמצאתי את אותה עבודה בחצי מחיר? לקוחה כועסת פנתה...
בנייה ושיפוץ בזמן קורונה

בנייה ושיפוץ בזמן קורונה

הבורסה צונחת צניחה חופשית, המדינה עמוק בתוך בהלת הקורונה, זה...
טופס 4

טופס 4

מה זה בכלל טופס 4? טופס 4 הוא הטופס המיוחל שכל בונה פרטי בישראל...
צבע בתנור

צבע בתנור

האם גם אתם מהמכורים לצבע בתנור? הנספח הבלתי נפרד של רהיטים ולעיתים...
איך הקורונה משפיעה על עולם השיפוץ

איך הקורונה משפיעה על עולם השיפוץ

איך הקורונה משפיעה על עולם השיפוצים והבנייה הפרטית?! הקורונה...
גבריאל תורן מייסד אתר המומחה
גבריאל תורן
מייסד אתר המומחה

חי את תחום הנדל"ן החל משנת 2005 ובנה את ביתו הפרטי ושרד כדי לספר🙂
מנסיונו העשיר מתחום הבנייה, נולד אתר המומחה מתוך תשוקה להדריך ולעזור לבונה הפרטי בישראל מא' עד ת'
מאחורי הקלעים: נשוי + 3 וחובב אפייה מושבע.

גלילה למעלה