סוגי בריקים, מחירים, חומרים וקצת היסטוריה. רגע לפני שאתם מוסיפים את האלמנט העיצובי שכולם מדברים עליו, כנסו למאמר – יהיה מחכים!

רוצים לקבל הצעת מחיר מאחד האנשי המקצוע מומלצים שלנו?
השאירו לנו פרטים.

מאשר/ת קבלת עדכונים

אז הנה, גם אתם הגעתם לטרנד החזק של השנים האחרונות בעולם עיצוב הבית – הבריקים. רבות נאמר ונכתב על האבן אשר בכוחה להכניס חמימות כפרית לכל כתובת אליה היא מיועדת ולהשתלב בהרמוניה עם כל סגנון עיצובי אפשרי – ואין באמת טעם להרחיב במילים אודות הדברים שכבר ידועים.

 אבל רגע לפני שאתם רצים לבחור את סוג הבריק, זה בדיוק הזמן לעשות קצת סדר בעניינים, לספק לכם מידע חשוב על האפשרויות, הסוגים, ההתקנה והמחירים ולאפשר לכם לצאת לקניות שאתם קצת יותר מבינים…

אז נתחיל בבסיס שהוא הפירוש למילה בריק (ולא, זאת לא מילה בעברית) והפירוש הוא – לבנה (לא הגבינה או העץ, אלא האבן). אז מה הקשר בין בריק ללבנה? ובכן, כבר מאות שנים בתים נבנים על ידי לבנים, חלק מיוצרות במפעל באופן תעשייתי וחלקן מיוצרות בעבודת יד בטכניקות עתיקות אשר עוברות מאב לבנו. עם התקדמות טכנולוגיית הבנייה, פחות בתים נבנים בבריקים המוכרים ויותר בתים נבנים בשיטות הבנייה המתקדמות יותר, למען האמת ובאופן קצת אירוני – העתיד נוגס מהעבר על ידי שימוש בבריקים מפירוק לצורך חיפוי דקורטיבי בבתים חדשים – כך שאפשר לומר, שההיסטוריה קמה לתחייה. חשוב לזכור שהבריקים הם אומנם אלמנט דקורטיבי בעיקרו אבל כאשר הוא משמש לחיפוי מעטפת הבית בכוחו ליצור שכבת בידוד ואיטום המסייעת במיתון הטמפרטורות בין הפנים לחוץ (בידוד טרמי).

הסוגים השונים של בריקים

ברור לכולם כי בדומה לכל אלמנט אחר מעולם הבנייה, גם בריקים ולבני סיליקט (דמוי אבן) טומנים בחובם מבחר עצום של סוגים, גדלים וגוונים והבחירה הסופית היא בהתאם לסגנון העיצוב, הטעם האישי וכמובן התקציב המיועד למטרה.

ישנם לדוגמא, בריקים המיוצרים במפעל לפי סדרות ייצור קבועות מראש ואנחנו יכולים להזמין מקטלוג לפי גודל וצורה. בריקים אלו נחשבים כותר “מהונדסים” (בהשוואה לבריקים מפירוק לדוגמא) ובעלי קווים ישרים ונקיים והם מגיעים במגוון צבעים. כך שניתן לבצע בחירה המבוססת על  הסגנון אישי, עיצוב מועדף וכמובן, גובהו של התקציב המוקצה למטרה. בריקים מגיעים במגוון רחב של סגנונות עיצוביים: סגנון כפרי, רטרו, מודרני ועוד.. או כמאמר השיר: “כל מה שתרצי, אעשה בשבילך…”

  • לבני סיליקט (דמוי אבן) – אלו לבנים תעשייתיות המיוצרות מתערובת של חול וסלעים , הן מגיעות לפי מידות סטנדרטיות ובגוונים הקבועים מראש, המראה שלהם יותר אחיד , נקי וישר והמחיר זול יותר בהשוואה לבריקים מפירוק ומאבן טבעית.
  • בריקים מאבן טבעית – אלו בריקים הנחתכים באופן מבוקר מסלעים ואבנים גדולות המצויות בטבע, הן עוברות תהליך של חיתוך שיוף ואריזה לארץ לכן המחיר שלהם יחסית יותר יקר מדמוי אבן אך המראה הטבעי שלהם קורץ לבונים ולמשפצים.
  • בריקים מפירוק – אלו בריקים שפורקו מבתים אמיתיים בעיקר מאירופה שפורקו ועברו תהליך של ניקוי ואריזה והגיעו לארץ במשלוחים לפי כל בית ובית שפורק.
    הבריקים מפירוק ייחודיים בגוון שלהם ומכילים בתוכם שנים רבות של היסטוריה, תקופות מזג אוויר רבות ומינרליים שונים שנספגו בהם לאורך השנים. העלות של בריקים מפירוק היא יקרה יותר בגלל כל התהליך של הפירוק, ניקוי ואריזה שהם עוברים.

טיפ חשוב – בדרך כלל חברות הבריקים חותכות את הבריק משני הצדדים ואת החלק האמצעי שהוא ישר יותר הן מוכרות בנפרד במחיר זול יותר, אם לא אכפת לכם שחלק מהבריקים יהיו עם מעט קווים ישרים יותר, אתם יכולים לחסוך כמה עשרות שקלים למ”ר בכך שתבקשו לחתוך את האמצע לשניים ולקבל אותו כחלק מההזמנה הכוללת.

כיום, משתמשים בבריקים לחיפוי חוץ ו/או לחיפוי פנים, לעיתים, העיצוב בבריק עף יכול להכתיב את יתר הקו העיצובי של הבית – בכל מקרה, קשה מאוד לטעות עם בריק, הוא ישתלב בכל מקום, רק לא להגזים. השימוש הנפוץ ביותר בבריקים הוא לצורך חיפוי נישות מסוימות בבית: קירות מרכזיים, אח של אש, מבואות כניסה , קיר מטבח ועוד.. אנחנו לדוגמא, חיפינו את כל המבואה לבית , ח’ בגובה 8 מ’ יצא מרשים, ולקינוח את הקיר המרכזי בסלון, איך המעצבים אוהבים להגיד – הסגנון העיצובי ממשיך מן החוץ אל הפנים.

בריקים נבדלים אלו מאלו בסוגים, באיכות ובנראות וכחלק מכך הם גם מגיעים עם תגי מחיר שונים.
רגע לפני שאתם מכינים את התקציב, להלן נתונים לגבי המחירים אשר יסייעו לכם במטרה:

  • טפטים דמויי בריקים – את הטפטים תוכלו למצוא במחירים המתחילים ב-40 ₪ בלבד למ”ר.
  • לוחות פוליאוריטן מוקצף דמוי בריקים – יעלו לכם החל מכ-50 ₪ למ”ר.
  • בריקים תעשייתיים – מחירם מתחיל בכ-80 ₪ למ”ר.
  • בריקים ייחודיים מפירוק – עולים בין 150 ₪ ל-250 ₪ למ”ר.

בכדי לתכנן את התקציב בצורה מדויקת או כמעט מדויקת, ההמלצה היא לחשב תחילה את גודל השטח המוקצה לבריקים ולהוסיף לשטח 10% נוספים עבור חיתוכים, שקעים ועבור אותם הבריקים אשר עתידים להישבר תוך כדי העבודה.
יש להוסיף לסכום שיצא, את עלות ההובלה, הכרוכה ברוב המקרים במאות בודדות של שקלים ולא לשכוח כמובן את ההתקנה – מה שמוביל אותנו לנושא הבא..

סוג ההתקנה ורמת המורכבות שלה, מהווה נגזרת ישירה של סוג הבריקים הנבחר.
אם בחרתם בטפט דמוי בריקים, אז כמצופה, ההתקנה הינה יחסית פשוטה ואתם אפילו לא חייבים “הנדימנים” בכדי לבצע אותה באופן עצמאי – כל שאתם צריכים זה להיצמד להוראות ההתקנה.
אם בחרתם להשקיע ולבחור בבריקים איכותיים, חשוב שתיקחו בחשבון כי גם הליך ההתקנה שלהם הינו מורכב ודורש את היכולות, הציוד, ההסמכה והידע של בעל מקצוע.

עלות ההתקנה 

כמצופה, התקנת בריקים מקצועית טומנת בחובה עלות כספית, כאשר העלות נעה (ברוב המקרים) בין 250 ₪ + מע”מ למ”ר להתקנה על גבי קירות ישרים ל-300 ₪ + מע”מ למ”ר להתקנה על גבי עמודים או על גבי קירות מרובי פינות. המחיר כולל כמובן את הדבקים ואת הציוד הנדרש למטרה.

חשוב לציין, שגם אם אתם מחפשים אחר דרכים לחסוך כספים, רכישת הדבקים באופן עצמאי היא לא המקום הנכון לחסוך בו.
ההמלצה היא לאפשר למתקין להגיע עם הדבקים שלו וזאת בכדי שבמקרים בהם האריחים יפלו או לא יידבקו בצורה איכותית וטובה, הוא זה שיישא באחריות – ולא יהיה לא מקום לתירוצים ולהאשמות של טיב הדבק.

בחירת המתקין

כולנו אנושיים וכחלק מכך אנחנו יכולים למצוא את עצמנו מסתנוורים מפרמטרים כמו: מחיר התקנה נמוך ומזמין במיוחד או כמות גדולה של כריזמה וכושר שכנוע מצד המתקין. אז בבחירת המתקין אין מקום להסתנוורות ויש לבצע אותה בעיניים פקוחות לרווחה.
חשוב לזכור, כי מתקין לא מקצועי (וכידוע כושר שכנוע לא מעיד על טיב העבודה), עלול לגרום לנזקים רבים כגון: התקנה לא ישרה, נפילת לבנים, סדר הדבקה שגוי, מרחק לא אחיד בין הלבנים והרשימה עוד ארוכה.
לכן, חשוב לבסס את הבחירה במתקין על רמה מקצועית ועל ניסיון בתחום, כאשר ניתן לבקש מהמתקין פרטים לגבי פרויקטים שונים בהם לקח חלק לאורך שנות פועלו ואף לבקש המלצות מלקוחות. 

חשיבותה של כוחלה (ספוילר: ומה פירושה של המילה?)

כבר בשלבי הבירורים הראשונים לגבי בריקים, אתם עתידים להיתקל במושג “כוחלה.,
 אז חשוב שתדעו, לא מדובר בגוון חדש ממשפחת הכחולים (או תכולים), אלא בחומר שתפקידו הוא מילוי משיקים בין האריחים.

הכוחלה עשויה ממלט וחול, היא מגיעה במגוון רחב של צבעים, כאשר באפשרותכם להתאים אותה לגוון הבריקים או לבחור את הצבע שאתם הכי אוהבים.
מכיוון שלכוחלה חשיבות רבה בהליך התקנת הבריקים, ההמלצה היא לבקש מהמתקין להשתמש בכוחלה מוכנה מהמפעל – מה שיבטיח יחסים מדויקים בין כמות המלט לחול.

ואנקדוטה קטנה לסיום לגבי ה”כוחלה” ומקורה, הביטוי כוחלה לקוח מהשפה הערבית ומשמעותו פוגה או מישק בעברית תקינה ולאלו מכם שנתקלים בפעם הראשונה גם במינוח “מישק” נספר שמדובר במרווח שבין האריחים, כאשר המרווח המומלץ הוא 2-3 מ”מ.  

לסיכום
בכוחם של בריקים להוות כתוספת עיצובית מרשימה לבית, הם יכולים להשתלב בצורה הרמונית עם כל סגנון עיצובי ולשדרג אותו. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי “ידע זה כוח” וזה נכון ורלוונטי גם לעולם הבריקים.
לכן, נסו להיחשף לכמה שיותר אפשרויות אופציונאליות, התרשמו מדוגמאות של קירות בריקים קיימים, היוועצו באנשי מקצוע מנוסים (רצוי להגיע אליהם עם תוכניות של הבית, צילומים ומידות) ובסופו של דבר, תוכלו לגבש את המסקנות הנכונות ולבחור בבריקים איכותיים ומרשימים אשר יתאימו בצורה מושלמת לשטחים עבורם הם מיועדים.

בהצלחה!

מדריכים לבחירת בעלי מקצוע

שלב התכנון

עלות בניית בית פרטי

עלות בניית בית פרטי

מה עלות בניית בית פרטי? את השאלה הזאת כל משפחה שואלת את עצמה....
נספח סניטרי להיתר בניה

נספח סניטרי להיתר בניה

כל מבנה חדש ובמיוחד בית פרטי חייב לתכנן נספח סניטרי המכיל את...
הדמיה תלת מימדית

הדמיה תלת מימדית

רגע לפני ביצוע הבית, חשוב לעשות הדמיה כדי להבין טוב יותר את התכנון,...
אדריכל בית פרטי

אדריכל בית פרטי

אדריכל לתכנון בית פרטי זה אחד מבעלי המקצוע החשובים ביותר בתהליך,...
חימום תת רצפתי

בדיקות מעבדה לבית פרטי

כל מה שחשוב לדעת על בדיקות מעבדה לבית פרטי לקראת קבלת היתר בנייה,...
איך לעבור את תהליך הבניה בשלום

בדיקות מעבדה להיתר בניה

כל מה שחשוב לדעת על בדיקות מעבדה להיתר בניה אחרי שסיימתם את שלב...
ביטוח בנייה פרטית

ביטוח בנייה פרטית

כמו שלא נוסעים על רכב בלי ביטוח, ברור לנו שלא בונים בית פרטי...
מכון העתקות

מכון העתקות

דברים חשובים לדעת על מכון העתקות חשבתם פעם למה קוראים להדפסות...
איך לבנות או לשפץ מבלי להתגרש

איך לבנות או לשפץ מבלי להתגרש

אתם הולכים לעבור תקופה לא קלה, חייבים להצטייד בכמה טיפים שווים...
Hands saving small house with a roof

לעבור את תקופת הבניה בקלות

אזהרה!!! זה לא הולך להיות פשוט, אז קחו נשימה עמוקה, כוס מים קרים...

שלב השלד ותשתיות

הכנות חשובות לפני ביצוע טיח

22 הכנות חשובות לפני קבלן טיח

שלום לכל המשפצות והמשפצים! הגעתם לשלב המרגש בו סיימתם לבנות את...
הכנות לפני ביצוע טיח לבית

18 הכנות לפני ביצוע טיח - חלק ב'

בנייה או שיפוץ של בית היא עניין מתגמל ומספק מאוד באופן אישי,...
טיפים לביצוע ריצוף לבית

טיפים מעולים לביצוע ריצוף

ריצוף מילה אחת קטנה שמכילה בתוכה כל כך הרבה התלבטויות: סוגי אריחים,...
טיפים משפטיים לרכישת מגרש

12 טיפים משפטיים לרכישת מגרש

לפני רכישת המגרש עלינו לבדוק ברמה המשפטית את הסטטוס שלו ואת אופן...
עקרונות להסכם טיח

עקרונות להסכם טיח

תוכן עניניים טיח לבית טיח שחור עקרונות לביצוע טיח טיח גבס טיפים...
אלומיניום לבית פרטי

אלומיניום לבית פרטי

אם אתם בונים בית פרטי, אתם בטח כבר יודעים, כי ההוצאה הכספית השנייה...
קבלן אלומיניום לבית פרטי

קבלן אלומיניום לבית פרטי

גם אם כבר קראתם את זה במקום אחר, כדאי לציין שוב – הוצאות...
10 טיפים שחייבים לדעת על אלומיניום לבית פרטי

10 טיפים שחייבים לדעת על אלומיניום לבית פרטי

אלומיניום לבית פרטי זה בעיקר חלונות, אבל גם דלתות הזזה, פרגולות...
טיפים שחייבים לדעת על מעבדות בדיקת בטון

10 טיפים שחייבים לדעת על מעבדות לבדיקת בטון

מעבדות בדיקת בטון נותנות את אחד השירותים החשובים ביותר לאורך...
מה זה חימום תת רצפתי על בסיס מים

מה זה חימום תת רצפתי על בסיס מים?

מערכת חימום תת רצפתי על בסיס מים מורכבת מצינורות עמידים בפני...

שלב הגמרים

ניקיון מקצועי בסיום הבנייה

ניקיון מקצועי בסיום הבנייה

בשעה טובה ומוצלחת הגעתם לשלב הניקיון😊 אחרי כל הבלאגן, בעלי המקצוע...
גנבים ראו הוזהרתם

גנבים ראו הוזהרתם

המדריך למיגון הבית גנבים, ראו הוזהרתם! אפשר למנוע פריצה לבית...
בריקים ואבני סיליקט

בריקים ואבני סיליקט

מה הם בריקים ואבני סיליקט? אז הנה, גם אתם הגעתם לטרנד החזק של...
קבלן גמרים

קבלן גמרים

מה זה קבלן גמרים? בכל בנייה של בית פרטי יש מספר שלבים עד לסיום...
ביצוע שליכט צבעוני

ביצוע שליכט צבעוני

כל מה שחשוב לדעת על ביצוע שליכט צבעוני תוכן עניניים שליכט צבעוני...

שלב עיצוב הבית

בית חכם

בית חכם

כיום בעידן המודרני אנחנו רגילים לאוטומציה, תפעול מיידי ובית שעובד...
מה חשוב שתדעו לפני שקונים דלתות פנים לבית

מה חייבים לדעת על פרזולים ומנעולים לדלתות פנים

קרה לכם פעם שבאתם לחנות שמוכרת מנעול לדלת פנים ופרזול והרגשתם...
מה חשוב שתדעו לפני שקונים דלתות פנים לבית

דלתות פנים חומרים

דלתות פנים חומרים אנחנו עומדים לפני רכישת דלתות פנים וכל נציגי...
עיצוב ותכנון מטבחים

115 טיפים מעולים לעיצוב ותכנון מטבח

בוא נדבר על עיצוב ותכנון מטבח חלומי תכנון ראשוני של המטבח אי...
טיפים מנצחים לפני ריצוף הבית

טיפים מנצחים לפני ריצוף הבית

במאמר זה נתמקד במה צריך לשים לב לפני שאנחנו מתקדמים לשלב הריצוף,...
קבלני בנייה

קבלני בנייה

איך יכול להיות שמצאתי את אותה עבודה בחצי מחיר? לקוחה כועסת פנתה...
בנייה ושיפוץ בזמן קורונה

בנייה ושיפוץ בזמן קורונה

הבורסה צונחת צניחה חופשית, המדינה עמוק בתוך בהלת הקורונה, זה...
טופס 4

טופס 4

מה זה בכלל טופס 4? טופס 4 הוא הטופס המיוחל שכל בונה פרטי בישראל...
צבע בתנור

צבע בתנור

האם גם אתם מהמכורים לצבע בתנור? הנספח הבלתי נפרד של רהיטים ולעיתים...
איך הקורונה משפיעה על עולם השיפוץ

איך הקורונה משפיעה על עולם השיפוץ

איך הקורונה משפיעה על עולם השיפוצים והבנייה הפרטית?! הקורונה...
גבריאל תורן מייסד אתר המומחה
גבריאל תורן
מייסד אתר המומחה

חי את תחום הנדל"ן החל משנת 2005 ובנה את ביתו הפרטי ושרד כדי לספר🙂
מנסיונו העשיר מתחום הבנייה, נולד אתר המומחה מתוך תשוקה להדריך ולעזור לבונה הפרטי בישראל מא' עד ת'
מאחורי הקלעים: נשוי + 3 וחובב אפייה מושבע.

גלילה למעלה