יועץ קרקע

כל מה שאתם צריכים לדעת על יועץ קרקע

רוצים לקבל הצעת מחיר מאחד האנשי המקצוע מומלצים שלנו?
השאירו לנו פרטים.

במאמר מגוון נושאים הקשורים ליועץ קרקע, כיצד בוחרים יועץ קרקע , מה תפקידו וכמובן מה העלות לשירות של יועץ קרקע.

ראשית נבין מה תפקידו של יועץ הקרקע:

תפקידו של היועץ הקרקע הוא להבין ולנתח את שכבות וסוגי הקרקע הקיימים במגרש המיועד לתכנון ובנייה כך שעל ידי קידוח, בדיקה וניתוח שכבות הקרקע ניתן לדעת בצורה טובה יותר מה אופן הביסוס הדרוש למבנה ועל ידי כך ניתן לתכנן את הקונסטרוקציה של הבית, חשבו לדוגמא על משטחים כמו מים / חול / סלע – על כל אחד מהם צריך ללכת / לצוף באופן שונה עם אביזרים שונים כך יועץ הקרקע מתאים את אופן הביסוס ואת המבנה המיועד לשכבות הקרקע של המגרש.

יועץ קרקע מומלץ

קבלו המלצה חמה על יועץ קרקע באזור שלכם!

במסגרת התכנון האדריכלי, חשוב שתזמינו את היועץ הקרקע בשלב כמה שיותר מוקדם, זאת לא עוד משימה שצריך לבצע עליה וי אלא חלק מתכנון נכון ומדוייק לבית שלכם ולכן כדי שהתכנון, הביסוס והביצוע יהיו איכותיים , תזמינו סקר יועץ קרקע בשלב כמה שיותר מוקדם בתהליך התכנון אפילו כבר לאחר ביצוע המדידה של המגרש

לרוב מהנדס הבניין יבקש מכם להתקשר עם יועץ קרקע אך כפי שאמרנו , רצוי להזמין את שירות יועץ הקרקע בשלב כמה שיותר מוקדם.
כעת, נבין אין עבודת יועץ הקרקע משפיעה באופן ישיר על הכיס שלנו ויכולה לחסוך עשרות אלפי שקלים ולעיתים אף מאות אלפים בהתאם למבנה המתוכנן: כל מהנדס יכול להחמיר בצורה קיצונית את אופן ביסוס הקרקע ולתכנן כלונסאות בקוטר של מטר ובעומק של 15 מ’ אבל העלויות האלו בסופו של דבר יתגלגלו אל מזמין העבודה ושלא לצורך, לכן המטרה היא למצוא את נקודת האיזון לביצוע ביסוס המבנה כך שמצד אחד הוא יהיה חזק מספיק ומצד שני לא יעמיס עלויות לא הכרחיות על מזמין העבודה.

צריכים המלצה על בעלי מקצוע מומחים?

בואו נחשוב רגע מה קורה אם מתקדמים לביצוע התכנון ללא דו”ח יועץ קרקע, זה כמו לנהוג עם כיסוי עיניים בלי להבין מה שכבות הקרקע בעומק האדמה , לכן עבור אותם אנשים שמתכוונים לבנות בית / מבנה כל שהוא וחושבים שלהוציא כמה אלפי שקלים על יועץ קרקע זה מיותר, נותר להגיד דבר אחד – המהנדס שלכם יורה באפילה ומשער מה הקונסטרוקציה הדרושה ולרוב מוסיף מקדמי ביטחון לא דרושים שעולים לכם הרבה מאוד כסף בביצוע השלד וכל זאת היה נחסך אם היה לו מסודר ומקצועי של יועץ קרקע.

את הדו”ח של הקרקע עורך יועץ קרקע ומתבצע בפועל על ידי קודח מיומן  ולאחר מכן ניתוח הנתונים וכתיבת ההמלצות על ידי יועץ הקרקע כאשר העלות של דו”ח שכזה היא כ-5,000 ₪ + מע”מ , תלוי בנגישות, בסוג הקרקע, במספר המגרשים לבדיקה בו זמנית ועוד.

ישנם בונים רבים שאומרים: שכן שלי ממוקם כמה מגרשים ממני כבר עשה דו”ח קרקע ואני יכול להסתמך על הדו”ח שלו, חבל לי להוציא כמה אלפי שקלים!
אז זהו שלא, משתי סיבות עיקריות:
1. שכבות הקרקע בכל מגרש יכולות להיות שונות כך ששכבות הקרקע שמופיעות אצל השכן, לא בהכרח מופיעות אצלכם ותכנון כל הביסוס יהיה שונה.

 1. לכל מבנה יש תכנון שונה, לעיתים יש מרתף ולעיתים אין, שטח קומת הקרקע והקומות העליונות שונה, גודל המפתחים והתקרות שונה ולכל מבנה צריכה להיות התייחסות קונסטרוקטיבית שונה, זה כמו להגיד לרופא – שומע, גם לחבר שלי היה את הבעיה הזאת, אני כבר יודע איזה משחה צריך, אין טעם שתבדוק אותי😊.

אם אתם יודעים שהמגרש ממוקם בסביבה סלעית קשה או שקיימים מי תהום בעומק יחסית נמוך, חשוב מאוד להזמין את דו”ח הקרקע בשלב כמה שיותר מוקדם ועוד בטרם הכנת התוכנית האדריכלית!!

לעיתים, דו”ח קרקע יכול לשנות לחלוטין את פני התמונה בעקבות ממצאים של אדמה סלעית הקשה לקידוח וחפירת כלונסאות (יכול לייקר את הצעת המחיר לשלד בעשרות אלפי שקלים!) או להבדיל אדמה עם מי תהום בעומק של כמה מטרים שיכולה לבטל לחלוטין את תוכניות המרתף שתכננתם.

חשוב מאוד לקחת יועץ קרקע מוסמך ומנוסה שידע לאבחן נכון את הקרקע, הדבר משפיע כתגובת שרשרת על אופן חוזק המבנה, על השלד שלו ועל היציבות כאשר כל המידע על הקרקע מועבר לקונסטרוקטור שבוחן את הממצאים ועל פי זה עורך את חישובי הקונסטרוקציה של המבנה.

חיסכון של 1,000 ₪ על בדיקות קרקע בידי יועץ לא מנוסה מספיק עלול לעלות לכם עשרות אלפי שקלים יותר בתוספת ברזל ובטון למבנה שלא באמת לצורך במקרה הטוב ולשקיעת המבנה ופגיעה ביסודות במקרה הרע.

אני אישית ערכתי סקר בין 3-4 יועצי הקרקע המובילים בתחום, שמעתי כל אחד מהם ואת משנתו ובסופו של דבר בחרתי את החברה שנתנה לי מחיר טוב (זה לא היה המחיר הכי זול וזה בסדר מבחינתי) יחד עם שירות טוב ולוח זמנים מקוצר לביצוע (עניין של כמה ימים הקידוח מיום ההזמנה ועוד כמה ימים לשליחת הדו”ח).

בסופו של דבר, מטרת דו”ח הקרקע הוא לייעץ על אופן ביסוס היסודות כך שלא יהיו שקיעות או סחף לאורך השנים וכל זה בהתאם לשכבות הקרקע של המגרש.

חשוב להבין שסוג הביסוס לא משנה את אופן בניית הבית מבחינת תצורה חיצונית אבל ביסוס לא טוב יכול לגרום בעתיד לסדקים קלים במקרה הטוב ועד לקרעים מבניים וחיזוק כל היסודות במקרה הרע, רע מאוד.

כל קרקע מכילה את השכבות שלה ואת המאפיינים הסביבתיים שלה (קרוב לחוף הים / אזור הררי / אזור עם סלעים רבים וכו’) כאשר כל קרקע מכילה את השכבות שלה בעומקים שונים ובצפיפות שונה (חול, חמרה, סלעים, גיר וכו’) והדו”ח יערך בהתאם לסוג המבנה שעתיד להיבנות על הקרקע (במקרה שלנו בית פרטי).

השרות של ייעוץ קרקע וביסוס היסודות כולל כמה מרכיבים:

 1. סקר קרקע
 2. בחינה סביבתית
 3. ייעוץ ראשוני לחישוב ביסוס היסודות
 4. ליווי של העבודות בשטח

במסגרת בדיקות הקרקע מגיע קודח שעובד בשיתוף פעולה עם יועץ הקרקע וקודח בדרך כלל ב-2 נקודות בקרקע שמרוחקות אחת מהשנייה בכדי לדגום כמה שיותר משטח הקרקע.

לרוב קודחים לעומק של 12 מ’ ומוציאים דגימת קרקע בכל חצי מטר עד מטר בהתאם לדרישות יועץ הקרקע, את הדגימות אורזים ומתייגים באופן מסודר ושולחים למעבדת יועץ הקרקע.

בנוסף, עורכים בדיקות SPT (standard penetration test – מבחן חדירה סטנדרטי) שמטרתה היא בדיקת צפיפות שכבת הקרקע בכל עומק של הקרקע וזאת על ידי החדרת מוט לעומק הקרקע ובדיקה כמה נקישות נדרשות בכדי לצלוח את השכבה וכך דוגמים גם את צפיפות השכבה ולא רק את הסוג שלה.

לאחר שדו”ח הקרקע מוכן, יועץ קרקע נותן ייעוץ ראשוני לקונסטרוקטור לגבי אופן תכנון היסודות והקונסטרוקטור מתכנן את מודל השלד של המבנה בהתאם לייעוץ של יועץ הקרקע.

כמה טיפים לבחירת יועץ קרקע:

 1. תבחרו יועץ קרקע מומחה ומנוסה ובדקו את התעודות שלו – https://apps.moital.gov.il/WebServicesHandlers/EngineersAndArchitects.aspx
 2. בדקו מה ההשכלה שלו, הניסיון שלו ובקיאותו בתקנות לדרישות בדיקות הקרקע
 3. בקשו טלפונים של ממליצים , בונים פרטיים וקונסטרוקטורים.
 4. מה כוללת הצעת המחיר לביצוע הסקר? זמני ביצוע, הפקת הדו”ח, המלצות לביצוע, אפשרות להתייעצות עם הקונסטרוקטור ועוד.
 5. מה כולל הדו”ח של יועץ הקרקע והם הוא מספק את מלוא המידע הדרוש לקונסטרוקטור לביצוע החישובים?
 6. אופן התשלום – נהוג לשלם מחצית במועד ההזמנה ומחצית לאחר שהדו”ח מוכן ולאחר התשלום הדו”ח נשלח אליכם.
 7. לבקש הצעת מחיר לקידוח נוסף.
 8. תבקשו לקבל הצעת מחיר כמה שיותר מפורטת, את כל מה שההצעה כוללת ובמיוחד מה היא לא כוללת כולל כל האופציות האפשריות, שימו לב שלעיתים בכל התוספות מסתתרים הסכומים הגדולים ואחרי שכבר חתמתם על הזמנת סקר הקרקע לא תוכלו לשאת ולתת על מחיר התוספות.
 9. לוודא שהקודח קודח עם משאית המיועדת לכך או עם מקדח ידני (עולה יותר) כך שדגימות הקרקע יצאו כראוי ויהיה ניתן להגיע לעומקים הרצויים (כ-12 מ’ בדרך כלל)
 10. לבדוק האם ההצעה כוללת פיקוח עליון ביום חפירת הכלונסאות ומה הזמינות שלו להגעה, לעיתים כשחופרים בפועל בקוטר 60 ס”מ ובמספר רב של קידוחים, הקרקע מתנהגת אחרת מאשר קידוח נקודתי ב-2 נקודות ויועץ הקרקע נותן את חוות דעתו במידה וצריך לשנות פרט מתוכניות הקונסטרוקציה.
 11. תבדקו עם השכנים שלכם מי עשה להם את בדיקות הקרקע והאם הם היו מרוצים, במידה וכן וכל יתר הסעיפים האחרים תקינים, רצוי להזמין אותם ולציין שהם בדקו אצל השכן שלכם, ייתכן וזה יוזיל מעט את העלויות, אומנם אי אפשר לעשות העתק הדבק מהדו”ח של המגרש השכן אבל זה נותן ליועץ הקרקע כיוון מה צפוי לו.
 12. תבררו טוב בהצעת המחיר את עניין האחריות המקצועית, ליועצי קרקע מוסמכים ומנוסים יש ביטוחים למקרה של טעויות מקצועיות, מקצוען אמיתי לא יחשוש לתת אחריות ולעמוד מאחורי הדו”ח שהוא הכין.
 13. לאחר שבחרתם את יועץ הקרקע והוא ביצע את הבדיקות, תבדקו שהדו”ח הראשוני מיועד עבור הבית שלכם ומתייחס לתוכנית הקונסטרוקציה המיועדת לבית שלכם, מומלץ בחום להעלות לוועידה את יועץ הקרקע ואת הקונסטרוקטור, לוודא שהכל מתואם בין שניהם “והם באותו עמוד”, יועץ קרקע חכם ומנוסה ימצא יחד עם המהנדס פתרון קונסטרוקטיבי באופן מספק לתוכניות עם חיסכון מקסימלי בבטון ובברזל.

לסיכום:
יועץ קרקע הוא בעל מקצועי הכרחי לתהליך הבנייה והתכנון, לא ברור איך יש עדיין רשויות שלא מחייבות הוצאת דו”ח יועץ קרקע (יש כאלו שכבר כן) כך שתהליך התכנון שלכם יהיה המקצועי ביותר ותקבלו את המידע הטוב ביותר על הקרקע שלכם.
אם אתם צריכים עזרה או סיוע בתהליך, אתם מוזמנים לפנות אלינו באתר המומחה לבנייה ונשמח לעזור בכל תהליך הבנייה

שיהיה לכם בהצלחה!!

יועץ קרקע הוא בעל מקצוע שרצוי מאוד לשכור את שירותיו לצורך לתכנון מקצועי, יש רשויות ברחבי הארץ שכבר מחייבות דו”ח יועץ קרקע ויש כאלו שעדיין לא מחייבות אך בהחלט זה רצוי!

המחיר של דוח יועץ קרקע הוא כ-2,500 ₪ + מע”מ ועוד כ-2,500 ₪ עלות הקידוח, הכל כמובן תלוי בגודל המגרש, במיקום ובנגישות שעלולה לעיתים לייקר את ביצוע הקידוח.

יועץ קרקע הוא בעל מקצוע אשר תפקידו לקדוח בקרקע המיועדת, לנתח את שכבות הקרקע ולהכין דו”ח ביסוס לגבי אופן ביסוס וחיזוק המבנה באופן המיטבי ביותר ולחסוך בעלויות ביסוס מיותרות.

עלות דו”ח יועץ קרקע היא כ-2,500 ₪ +מע”מ לא כולל את עלויות הקידוח, המחיר יכול לרדת מעט במידה ומתאגדים כמה בעלי מגרשים סמוכים לביצוע דוח לכל אחד מהם, כמו כל דבר ברכישה קבוצתית.

מדריכים לבחירת בעלי מקצוע

שלב התכנון

אדריכל בית פרטי

אדריכל בית פרטי

חיבור אישי לאדריכל בית פרטי תוכנית אדריכלית לבית פרטי עלות אדריכל...
חימום תת רצפתי

בדיקות מעבדה לבית פרטי

כל מה שחשוב לדעת על בדיקות מעבדה לבית פרטי לקראת קבלת היתר בנייה,...
איך לעבור את תהליך הבניה בשלום

בדיקות מעבדה להיתר בניה

כל מה שחשוב לדעת על בדיקות מעבדה להיתר בניה אחרי שסיימתם את שלב...
ביטוח בנייה פרטית

ביטוח בנייה פרטית

כל מה שחשוב לדעת על ביטוח בנייה פרטית אולי אתם לא מודעים לגודל...
מכון העתקות

מכון העתקות

דברים חשובים לדעת על מכון העתקות חשבתם פעם למה קוראים להדפסות...
איך לבנות או לשפץ מבלי להתגרש

איך לבנות או לשפץ מבלי להתגרש

אתם הולכים לעבור תקופה לא קלה, חייבים להצטייד בכמה טיפים שווים...
לעבור את תקופת הבניה בקלות

לעבור את תקופת הבניה בקלות

אזהרה!!! זה לא הולך להיות פשוט, אז קחו נשימה עמוקה, כוס מים קרים...
בדיקות לפני רכישת מגרש חלק ב

בדיקות לפני רכישת מגרש חלק ב'

בדיקה לפני קניית מגרש במאמר הקודם שעסק בנושא (בדיקות לפני רכישת...
בדיקות לפני רכישת מגרש חלק א

בדיקות לפני רכישת מגרש חלק א'

טיפים מהשטח ועצות שיחסכו לכם המון כסף, כאן במאמר הבא שלום וברכה...
היטל השבחה

היטל השבחה

מה זה היטל ההשבחה, מתי משלמים ואיך ניתן לצמצם את המס, הכל כאן...

שלב השלד ותשתיות

הכנות חשובות לפני ביצוע טיח

22 הכנות חשובות לפני ביצוע טיח

שלום לכל המשפצות והמשפצים! הגעתם לשלב המרגש בו סיימתם לבנות את...
הכנות לפני ביצוע טיח לבית

18 הכנות לפני ביצוע טיח - חלק ב'

בנייה או שיפוץ של בית היא עניין מתגמל ומספק מאוד באופן אישי,...
טיפים לביצוע ריצוף לבית

טיפים מעולים לביצוע ריצוף

ריצוף מילה אחת קטנה שמכילה בתוכה כל כך הרבה התלבטויות: סוגי אריחים,...
טיפים משפטיים לרכישת מגרש

12 טיפים משפטיים לרכישת מגרש

לפני רכישת המגרש עלינו לבדוק ברמה המשפטית את הסטטוס שלו ואת אופן...
עקרונות להסכם טיח

58 עקרונות חשובים להסכם קבלן טיח

בונים רבים מגיעים לנקודה הזאת של הטיח אך לא יודעים בדיוק מה לבקש,...
אלומיניום לבית פרטי

אלומיניום לבית פרטי

אם אתם בונים בית פרטי, אתם בטח כבר יודעים, כי ההוצאה הכספית השנייה...
קבלן אלומיניום לבית פרטי

קבלן אלומיניום לבית פרטי

גם אם כבר קראתם את זה במקום אחר, כדאי לציין שוב – הוצאות...
10 טיפים שחייבים לדעת על אלומיניום לבית פרטי

10 טיפים שחייבים לדעת על אלומיניום לבית פרטי

אלומיניום לבית פרטי זה בעיקר חלונות, אבל גם דלתות הזזה, פרגולות...
טיפים שחייבים לדעת על מעבדות בדיקת בטון

10 טיפים שחייבים לדעת על מעבדות לבדיקת בטון

מעבדות בדיקת בטון נותנות את אחד השירותים החשובים ביותר לאורך...
מה זה חימום תת רצפתי על בסיס מים

מה זה חימום תת רצפתי על בסיס מים?

מערכת חימום תת רצפתי על בסיס מים מורכבת מצינורות עמידים בפני...

שלב הגמרים

ניקיון מקצועי בסיום הבנייה

ניקיון מקצועי בסיום הבנייה

בשעה טובה ומוצלחת הגעתם לשלב הניקיון😊 אחרי כל הבלאגן, בעלי המקצוע...
בית חכם קווי או אלחוטי

בית חכם קווי או אלחוטי

בונים ומשפצים רבים תמיד מגיעים לשאלה של בית חכם קווי או אלחוטי....
מערכת בית חכם במקום שעון שבת

מערכת בית חכם במקום שעון שבת

האם מערכת בית חכם יכולה להחליף באופן מלא את שעון השבת המוכר והאהוב? ...
גנבים ראו הוזהרתם

גנבים ראו הוזהרתם

המדריך למיגון הבית גנבים, ראו הוזהרתם! אפשר למנוע פריצה לבית...
בריקים ואבני סיליקט

בריקים ואבני סיליקט

מה הם בריקים ואבני סיליקט? אז הנה, גם אתם הגעתם לטרנד החזק של...
קרמיקה וכלים סניטריים

קרמיקה וכלים סניטריים

קרמיקה וכלים סניטריים לבית מתכננים שיפוץ לחדר האמבטיה? נמצאים...
קבלן אלומיניום

קבלן אלומיניום

קבלן אלומיניום מקצועי עבודות אלומיניום הפכו בשנים האחרונות לחלק...
קבלן גמרים

קבלן גמרים

מה זה קבלן גמרים? בכל בנייה של בית פרטי יש מספר שלבים עד לסיום...
ביצוע שליכט צבעוני

ביצוע שליכט צבעוני

8 עובדות לגבי שליכט צבעוני שמעולם לא עניינו אתכם מספיק כדי לשאול:...

שלב עיצוב הבית

מה חשוב שתדעו לפני שקונים דלתות פנים לבית

מה חייבים לדעת על פרזולים ומנעולים לדלתות פנים

קרה לכם פעם שבאתם לחנות שמוכרת מנעול לדלת פנים ופרזול והרגשתם...
מה חשוב שתדעו לפני שקונים דלתות פנים לבית

דלתות פנים חומרים

דלתות פנים חומרים אנחנו עומדים לפני רכישת דלתות פנים וכל נציגי...
עיצוב ותכנון מטבחים

115 טיפים מעולים לעיצוב ותכנון מטבח!

בוא נדבר על עיצוב ותכנון מטבח חלומי תכנון ראשוני של המטבח אי...
שיפוצניק בירושלים

שיפוצניק בירושלים

מה חשוב לדעת על שיפוצניק בירושלים? כותרת המאמר שיפוצניק בירושלים קצת...
בנייה ירוקה בשרון

בנייה ירוקה בשרון

דברים שחשוב לדעת על בניה ירוקה קניתם שטח לבנייה בשרון? מזל טוב!...
עיצוב פנים בתל אביב

עיצוב פנים בתל אביב

כל מה שחשוב לדעת על עיצוב פנים עיצוב פנים, שיפוצים, תכנוני בנייה,...
איך בוחרים מעצבת פנים מוכשרת

מעצבת פנים בחיפה

איך בוחרים נכול מעצבת פנים מוכשרת בכל תכנון בנייה של בית חדש...
טיפים מנצחים לפני ריצוף הבית

טיפים מנצחים לפני ריצוף הבית

במאמר זה נתמקד במה צריך לשים לב לפני שאנחנו מתקדמים לשלב הריצוף,...
קבלני בנייה

קבלני בנייה

איך יכול להיות שמצאתי את אותה עבודה בחצי מחיר? לקוחה כועסת פנתה...
בנייה ושיפוץ בזמן קורונה

בנייה ושיפוץ בזמן קורונה

הבורסה צונחת צניחה חופשית, המדינה עמוק בתוך בהלת הקורונה, זה...
גבריאל תורן מייסד אתר המומחה
גבריאל תורן
מייסד אתר המומחה

חי את תחום הנדל"ן החל משנת 2005 ובנה את ביתו הפרטי ושרד כדי לספר🙂
מנסיונו העשיר מתחום הבנייה, נולד אתר המומחה מתוך תשוקה להדריך ולעזור לבונה הפרטי בישראל מא' עד ת'
מאחורי הקלעים: נשוי + 3 וחובב אפייה מושבע.

גלילה למעלה